Az előző évek tempójához képest meglepetés, hogy március után csak most indítottak másodszor űreszközt az ázsiai országból.
A Hosszú Menetelés-4C típusú hordozórakéta augusztus 9-én, magyar idő szerint 7:45-kor startolt Csiucsüanból (Jiuquan). A hivatalos verzió szerint tudományos-kísérleti célú, termésbecslésre, a katasztrófa-megelőzési és elhárítási munkák segítésére használható távérzékelő hold(ak) jutott(ak) alacsony Föld körüli pályára.
(Kép: Xinhua / Yang Shiyao)
A feltételezett három műhold jelölése Jaokan-20A, B és C (Yaogan-20). Külföldi megfigyelők szerint az űreszközök a haditengerészeti csapatmozgások megfigyelésére készültek, hasonlóan az amerikai NOSS rendszerhez. Optikai és rádiós módszereket alkalmaznak a hadihajók pontos helyzetének felderítésére. Ugyanilyen típusú holdak állhattak pályára korábban a Jaokan sorozat 9-es, 16-os és 17-es sorszámú indításai során is, rendre 2010 márciusában, 2012 novemberében és 2013 szeptemberében.
Legutóbb – és idén először – több mint négy hónappal ezelőtt, március végén indítottak műholdat Kínából. Így a mostani csupán a második űrstart volt 2014-ben. Összehasonlításul érdemes megemlíteni, hogy 2012 folyamán összesen 19 sikeres startot hajtottak végre, 2013-ben pedig 15 kínai indítási kísérletből 14 végződött sikerrel.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kínából idén az első
Kínai űrhírek, űrtervek
Kínából idén a tizenhetedik
A Jaokan-20 indításáról (nasaspaceflight.com)