A JPSS-1 Kaliforniából állt pályára, a veterán Delta-2 hordozórakéta-típus utolsó előtti startjával.
A JPSS-1 (Joint Polar Satellite System) az amerikai légkör- és óceánkutató ügynökség, a Nemzeti Éghajlati Adatközpont (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) új, alacsony poláris pályán működő időjárási műholdjai sorozatának első képviselője. November 18-án, magyar idő szerint 10:47-kor indult a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpontról. A hordozórakéta egy Delta-2 volt, amelyet még 1989-ben állítottak szolgálatba. Az azóta eltelt évtizedek során számos katonai, kereskedelmi és tudományos küldetés került pályára Delta-2-vel, eddig összesen 151 alkalommal. A mostani starton kívül azonban már csak egy van hátra, jövőre a NASA ICESat-2 műholdja. Utána a megbízható, közepes teljesítménykategóriába tartozó rakétatípust az üzemeltető United Launch Alliance (ULA) végleg kivonja a forgalomból.
A JPSS-1 műhold október 24-érkezett meg a starthelyhez. A november 10-ére tervezett indítását egy technikai probléma, a rakétában levő egyik akkumulátor meghibásodása és cseréje miatt el kellett halasztani, 14-én pedig egy kisebb technikai probléma és a start miatt biztonsági okokból lezárt területre tévedő hajók miatt kellett lefújni az indítást. Utána 15-én az időjárás volt a visszaszámlálás megszakításának oka. (Kép: NASA / Billy Vinnedge)
Az 1,6 milliárd dollárba került JPSS-1 az amerikai poláris meteorológiai holdak új generációjának első képviselője. Fedélzeti műszereihez hasonló berendezések a Suomi NPP műholdon üzemelnek, amely 2011 októberében, ugyancsak egy Delta-2 rakétával került pályára. A JPSS-1 ötféle műszerével többek közt figyeli majd a felhőzetet, a ködöt és a füstöt, a hó- és jégborítást, a felsőlégköri ózonréteget, méri a levegő hőmérsékletét és nedvességtartalmát. A légkörről és a környezetről gyűjtött adatait a középtávú (3-7 napos) időjárás-előrejelzési számításokhoz, illetve a földi éghajlat alakulásának tudományos kutatásához használják majd.
(Fantáziakép: NOAA)
A 2,2 tonna tömegű JPSS-1 a Ball Aerospace and Technologies vállalatnál épült, tervezett működési élettartama 7 év. Pályamagassága kb. 800 km lesz, ahol csatlakozik a most még kitűnően működő Suomi NPP-hez, amelynek a feladatait idővel át is veszi majd. A sorozatban tervezett következő három műhold várhatóan 4-5 éves időközönként követi egymást.
A Delta-2 rakéta a fő hasznos terhe mellett öt kis CubeSatot is pályára állított november 18-án. Közülük négy az Egyesült Államokban, egy Ausztráliában épült. (Kép: Alexander Polimeni / Spaceflight Now)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Meteorológiai műholdak
Új NOAA fejlesztések
Hamarosan hiány lesz földmegfigyelő műholdakból
Kell még a jó öreg Delta-2
Amerikai poláris földmegfigyelő hold
A JPSS-1 startjáról (Spaceflight Now)