A Nemzetközi Asztronautikai Akadémia (International Academy of Astronautics, IAA) SETI Bizottsága tagjául választotta Almár Iván ajánlásával Galántai Zoltánt.
A bizottság tagjainak legnagyobb része természettudós (leginkább csillagász), és az amerikaiak vannak többségben. A második legnagyobb csoport az olaszoké (a bizottság elnöke, Claudio Maccone is közéjük tartozik), és ezen a ponton felvethető, hogy bár a jelkeresés meglehetősen költséges és eszközigényes, a SETI elvi problémáival foglalkozni nem feltétlenül az. Vagyis ha a magyar tudományos közösségben megvan a megfelelő szándék, akkor – elvileg – semmi akadálya sem lenne, hogy az egyelőre inkább sporadikusan folyó itthoni kutatások valamilyen formában intézményesüljenek (vagy legalábbis legyen valamiféle intézményi hátterük), és a jövőben Magyarország is nagyobb számban képviseltesse magát a SETI-n belül. Akár úgy, hogy újabbak lépnek be az IAA SETI Bizottságába, ha lehetőség nyílik rá, akár pedig tudományos workshopok meg konferenciák szervezésével, a hipotetikus idegen civilizációk kutatásával kapcsolatos kiadványok megjelentetésével – és így tovább.
Vagyis engem, az alábbi sorok íróját. Személyes érintettségemnél azonban minden bizonnyal fontosabb, hogy ezzel a magyar tagok száma kettőre növekedett. Almár Iván eddig is emeritusként vett részt a bizottság munkájában, amely mellette olyan, hozzá hasonlóan emeritus tagokat vonultat fel, mint Paul Davies, akinek az idegen civilizációk kutatásával kapcsolatos könyveit a magyar olvasó is ismerheti; vagy éppen Jill Tarter: ő Carl Sagan Kapcsolat című sci-fijében a hősnő mintájául is szolgált. De említhetnénk magát Frank Drake-et is, aki a kezdetekből részt vesz a modern értelemben vette SETI-kutatásokban, és akitől a Drake-formula származik.
Kapcsolódó cikkek:
KÖNYVAJÁNLÓ: Újabb beszélgetések a világok sokaságáról
Magyar űrkutatók elismerése
Újabb magyar IAA tag
Kapcsolódó linkek:
IAA
IAA SETI Bizottság