Új űrkorszak kapujában – folytatódik rejtvénysorozatunk, amelyben az aktuális heti kérdésére adott helyes válasszal a nemrég megjelent kötetet lehet megnyerni!
A kötetet gondozó Magyar Hadtudományi Társaság jóvoltából az Űrvilág háromfordulós rejtvénysorozatot hirdet. Hétfőnként egy-egy, a kötet témájához kapcsolódó kérdést teszünk majd fel. A válaszokat az adott hét péntekén éjfélig várjuk e-mailben, az urvilag@urvilag.hu címre. A helyes válaszokat beküldők között pedig az Új űrkorszak kapujában című könyv egy ajándék példányát sorsoljuk majd ki.
Az elmúlt évtizedekben megkezdődött a világűr intenzívebb tudományos, gazdasági és technológiai felhasználása. Nagyhatalmak, nemzetközi szervezetek, multicégek vesznek részt az űrszektor lehetőségeinek feltárásában, hasznosításában, az űrkutatás és űrtechnológia fejlesztésében. A hatalmi versengésnek katonai vonzata is van, megindult az űrerők létrehozása a legfejlettebb fegyveres erőkben.
Magyarország Kormánya 2018-ban döntött az űrszektor fejlesztéséről, 2021-ben Nemzeti Űrstratégiát fogadott el. A központi célok, támogatási eszközök hatására megélénkült a magyar űrtevékenység, előtérbe kerültek a szakpolitikai kutatások, fellendültek az űrrel kapcsolatos műszaki-gazdasági tevékenységek. A kormányzati űrfejlesztési erőfeszítésekhez csatlakozott a Magyar Honvédség (MH) is, ahol az űrtevékenységek honvédségi célú felhasználásával foglalkoznak „űrkatonák”.
A világűr biztonsági és katonai kérdéseinek kutatására a Magyar Hadtudományi Társaság égisze alatt – szoros együttműködésben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az MH szakosított szervezeti egységeivel – 2022-ben kutatócsoport alakult Szenes Zoltán professzor vezetésével. A könyv a kétéves kutatások eredményeit foglalja össze. Az első rész a világűr általános biztonságpolitikai kérdéseit (a világűr militarizálása, a NATO és EU űrpolitikája, az űrszemét problémája) tárgyalja. A második rész országtanulmányokat ölel fel, részletesen értékeli a három nagy űrhatalom (Egyesült Államok, Oroszország, Kína) tevékenységét, áttekinti különböző térségű országok űrpolitikáját. A harmadik rész az űrkutatás műszaki-technológiai kérdéseiből nyújt át egy csokrot az olvasónak. A könyv olvasását a zenei QR-kóddal elérhető New Space (Új űr) című űrzene teszi élvezetesebbé.
E heti nyereménykönyvünk, az Új űrkorszak kapujában című tanulmánykötet II. részében közölt országtanulmányok bemutatják a világ űrtevékenységében legjelentősebb szerepet játszó szervezetek és államok munkáját. Nem meglepő, hogy többségben vannak az ázsiai országok, ezért ezekhez kapcsolódik e heti kérdésünk. Az egyik ázsiai űrnagyhatalom eredményeit bemutató tanulmány szerzője is megemlíti, hogy az ország egyik, a Föld körüli pályánál távolabbra indított küldetéséhez egy magyar vállalat is szállított berendezéseket. Melyik ország melyik, milyen feladatot végző küldetése volt ez? Melyik magyar vállalat szállította a berendezést, és mi volt ennek az eszköznek a feladata? A válaszokat március 28-án (pénteken) éjfélig várjuk e-mailben az urvilag@urvilag.hu címre.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Új űrkorszak kapujában. A világűr biztonsági és katonai kérdései. Szerkesztette: Edl András és Szenes Zoltán. HM Zrínyi Nonprofit Kft. – Zrínyi Kiadó – Magyar Hadtudományi Társaság, Budapest, 2024 (ISBN 978 963 327 965 6). Színes, illusztrált, 332 oldal. A könyv megvásárolható a Magyar Hadtudományi Társaságnál, ára 6500 Ft.
REJTVÉNY: Lezuhanó űrszemét
MEGFEJTÉS: Lezuhanó űrszemét
Magyar Hadtudományi Társaság