Nyilvánosan hozzáférhetővé vált a MANT kiadványa.
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) működésének kezdeteitől fogva, 1961 óta jelenteti meg Asztronautikai Tájékoztató című kiadványát, amely az elmúlt években – megújult, kibővített formában – Űrtan Évkönyv címmel látott napvilágot. A kiadvány kiemelt célja a MANT elmúlt időszaki tevékenységének bemutatása. Emellett a terjedelem jelentős részében az űrkutatás szakterületein és határterületein dolgozó hazai kutatók, szakemberek magyar nyelven bemutatják legújabb eredményeiket.
A 2021-es, külsejében jelentősen megújult, 94 oldalas Űrtan Évkönyv cikkei közt szakértő hazai szerzők tollából olvashatnak a magyar részvételről az Artemis holdprogramban, a Merkúrhoz tartó BepiColombo küldetésben, valamint a készülő európai Comet Interceptor üstököskutató űrszonda előkészítésében. Szó esik a holdi sarkvidéki leszállóhelyekről, a marsi jégsapka vizsgálatáról, a Naprendszer jeges holdjairól. Megismerkedhetünk a fiatal csillagok kutatásával a Gaia űrtávcső segítségével és bepillantást kapunk az exobolygók kémiájába. Bemutatkoznak továbbá a bajai rakétamodellezők, és két hazai űrkongresszusra is visszatekintünk az űrgyűjtő szemével.
A kötet anyagának – amely immár nem csak a MANT tagjai, de mindenki számára elérhető elektronikus (pdf) formátumban – különös aktualitást is ad, hogy Strádi Andrea, Szabó Julianna és Hirn Attila tollából Fantomokkal a Hold körül – magyar részvétel az Artemis küldetés első tesztrepülésében címmel részletes összefoglalót olvashatnak az érdeklődők az új amerikai holdprogram küszöbön álló Artemis-1 küldetéséről, azon belül is az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont munkatársainak sugárvédelmi kutatásairól.
Az Űrtan Évkönyv 2021 teljes tartalomjegyzéke:
A MANT honlapján, az Űrtan Évkönyv oldalán a korábbi évek köteteinek pdf változata is hozzáférhető, egészen 2006-ig visszamenően. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Publikációs lehetőség az Űrtan Évkönyv 2021 kötetben
Magyar Asztronautikai Társaság