A Nők a Tudományban Egyesület 2013-ban alapította a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat, melyet a Magyar Tudományos Akadémia szakmai közreműködésével harmadszorra adtak át.
A díjátadó ünnepség március 10-én volt az MTA Kistermében. Az elismerést évről évre olyan fiatal kutatónők nyerhetik el, akik kiemelkedő teljesítményt mutatnak fel szakterületükön, és aktív részesei a hazai tudományos életnek; mindemellett készek részt vállalni a természettudományos és műszaki pályák népszerűsítéséből a fiatal lányok körében, így inspirálva környezetüket. Fontos kritériuma az odaítélésnek ez azért is, mert Magyarországon a nők aránya a kutató-fejlesztő helyek kutatóinak tényleges létszámában még mindig meglehetősen alacsony: míg a természettudományok területén 23,6%, addig a műszaki tudományok területén mindössze 18,3%-ot tesz ki. A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával és a Család-, Ifjúság- és Népesedéspolitikai Intézet közreműködésével valósulhat meg.
A díjak odaítéléséről a Nők a Tudományban Egyesület és a Magyar Tudományos Akadémia által felállított tudományos szakmai bizottság dönt. Idén biotechnológia, anyagtechnológia, információs technológia és űrtevékenység kategóriában osztják ki a díjakat. A fiatal kutatók elismerésével szeretnék sikereiket hazai szinten is láthatóvá tenni, egyben megerősíteni őket abban, hogy teljesítményük az egész társadalom számára kiemelkedő fontossággal bír. A Nők a Tudományban Egyesület tagjai hisznek abban, hogy a sikeres kutatók és innovátorok – különösen a fiatal kutatónők – felkutatása, bemutatása és jutalmazása kiemelten fontos Magyarország tudományos és gazdasági versenyképessége szempontjából. Az idei díjazottakat Dr. Barnabás Beáta, az MTA főtitkárhelyettese, Prof. Dr. Hargittai Magdolna akadémikus, a Nők a Tudományban Kiválósági Díj 2015 fővédnöke, valamint Dr. Groó Dóra, a Nők a Tudományban Egyesület elnöke köszöntötték.
Ami az űrkutatást, űrtevékenységet illeti, a Nők a Tudományban Kiválósági Díj 2015 nyertese Korsós Marianna Brigitta csillagász, jelenleg PhD hallgató és a Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet Debreceni Napfizikai Obszervatóriumának tudományos segédmunkatársa. A jelöltet az űrtevékenység területén végzett kutatói munkájáért díjazta a szakmai bizottság. Egy új, nagyenergiájú napkitöréseket (azaz flereket és Nap koronaanyagának kidobódását) biztonsággal előrejelző módszer kidolgozásán és fejlesztésén dolgozik. Az űridőjárás pontos előrejelzése nagy jelentőségű, hiszen a flerek és a koronaanyag-kidobódások kritikus fennakadásokat és meghibásodásokat okozhatnak a GPS és telekommunikációs műholdrendszereinkben. Az elektromos magasfeszültségű távvezetékeinkben túlfeszültségek léphetnek fel, melyek lokálisan egy időre megszakíthatják a folyamatos áramellátást. Továbbá ezek a szoláris eruptív események mind nemzet-, mind pedig gazdaságbiztonsági szempontokból akár óriási káoszt is okozhatnak a mai high-tech világunkban.
Az űrtevékenység területén a korábbi évek díjazottai Orgel Csilla (2013) és Barta Veronika (2014) voltak.
A Magyar Asztronautikai Társaság felajánlásával ítélték oda a Nők a Tudományban Kiválósági Díj 2015-ös különdíját. A nyertese, Strádi Andrea jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont tudományos segédmunkatársaként, kutatóként dolgozik. Az ionizáló sugárzás mérése kiemelkedően fontos olyan területeken, ahol potenciálisan nagy dózis érheti az ott élő és/vagy munkájukat végző személyeket. Földi körülmények között viszonylag jól feltárt az ilyen típusú sugárzás eloszlása és a védekezés hatékony módja. A XX. század közepe óta azonban az ember nem csak ezen a bolygón kutatja a természet és a világegyetem rejtelmeit, hanem az űrben és akár más égitesteken is. Lényeges tehát a jelen és a jövő asztronautáinak egészsége szempontjából, hogy pontosan ismerjük az űrbeli sugárzás milyenségét és mennyiségét annak érdekében, hogy a megfelelő árnyékolási módokat alkalmazhassuk. Természetesen egy űrjárművön a lehető legkisebb tömegű és térfogatú anyagokat érdemes felhasználni, csak azokon a felületeken, ahol feltétlenül szükséges, hiszen óriási energia szükséges a pályára állításhoz. Emiatt igazi kihívás a hatékony védelem megtervezése és alapvetően szükséges a sugárzási tér feltérképezése.
Díjazottak és díjátadók. Az első sorban, balról jobbra: Dr. Nagy Szilvia (az információs technológia kategória nyertese), Korsós Marianna Brigitta, Strádi Andrea, Dr. Jedlovszky-Hajdú Angéla (az anyagtechnológia kategória nyertese), Dr. Kapuy Orsolya (a biotechnológia kategória nyertese), Torma Krisztina, Dr. Groó Dóra. A második sorban: Dr. Bacsárdi László, Fűrész Tünde, Dr. Hargittai Magdolna. (Kép: Szigeti Tamás / MTA) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
FELHÍVÁS: Nők a Tudományban Kiválósági Díj 2015
Nők a Tudományban Kiválósági Díj 2014
Űrkutatás Napja
Nők a Tudományban Egyesület (NaTE)
Magyar Asztronautikai Társaság