Az Európai Űrügynökség (ESA) számos fiatal egyetemistáknak szóló pályázata között idén is meghirdette a REXUS/BEXUS rakéta- és ballonprogramokra szóló felhívását.
A REXUS program keretében egy Orion típusú rakéta fedélzetén van lehetőség kísérletet elhelyezni, mely nagyjából 100 km magasságig emelkedik fel, aztán pedig ejtőernyős fékezéssel tér vissza a felszínre. A repülés teljes ideje mintegy 4-5 perc. A BEXUS programban sztratoszférikus ballon fedélzetére adaptálhatóak kísérletek. A különleges ballon körülbelül 35 km-es magasságig emelkedik, és megközelítőleg 5-7 órán keresztül repül a légkör és a világűr határán, olyan magasságban, ameddig a hagyományos repülőgépek nem képesek eljutni.
Merész ötlettől vezérelve megalapítottuk a tehetséges magyar egyetemistákból álló csapatunkat, és benyújtottuk előzetes jelentkezésünket a két projektre, a hátunk mögött az MTA KFKI Atomenergia Kutatóintézet (AEKI), a soproni Geodéziai és Geofizikai Kutató Intézet és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem támogatásával. A kísérletünk alapgondolatát a hazánkban régóta kutatott kozmikus sugárzás vizsgálata adta. Terveink szerint az MTA KFKI AEKI-ben fejlesztett TriTel és Pille dózismérőkkel fogunk egyidejű méréseket végezni olyan magasságokban, ahol ezek a hazai műszerek még sosem mértek. A kísérlet összeállításánál fontos szempont lesz a ballonra való adaptálhatóság. Meg kell oldani a műszer tápellátását, a ballon gondolájához való rögzítését, valamint a hőháztartását. (A hőmérséklet a sztratoszférában akár -90°C-ra is lecsökkenhet!)
Az egyik legnagyobb kihívást a csapatnév kiválasztása okozta. Végül a CoCoRAD névre esett a választás, ami a kísérlet teljes elnevezése (Combined TriTel/Pille Cosmic RADiation and Dosimetric Measurements) egyetlen értelmes és egyáltalán kiejthető rövidítésének tűnt.
Nagy örömmel kaptuk meg az értesítést novemberben, amikor az előzetes értékelés során kiválasztották a pályázatunkat, és tájékoztattak, hogy részt vehetünk a Hollandiában megrendezésre kerülő munkaértekezleten (Selection Workshop). A konkurencia hatalmas volt. Számos országból jöttek az előzetesen kiválasztott pályázó egyetemista csapatok: Anglia, Svédország, Olaszország, Dánia, Németország, és még sorolhatnám. Mi jöttünk egyedüliként olyan országból, mely az Európai Űrügynökségnek nem tagja.
Az első nap előadásokat hallhattunk az űrprogramokhoz kapcsolódó témákban, másnap kezdődött az igazi kihívás. Összegyűltek az Űrügynökség szakértő koponyái, és sorban meghallgatták a pályázó csapatok előadásait. A magyar csapat nevében Zábori Balázs tartott előadást, kitérve a hazai jelentős tapasztalatokra és eredményekre a kozmikus sugárzás kutatása terén, megemlítve az ESEO programban való részvételünket és tapasztalatainkat, valamint részletesen bemutatva az elképzelésünket a projektben. Érdeklődő tekintettel figyeltek, aztán jött a neheze: az előadás után mintegy húsz percen keresztül kérdezhettek a projekt tudományos, műszaki és pénzügyi hátterével kapcsolatban. A kérdésekre sikerült megnyugtató válaszokat adnunk.
A rákövetkező héten izgatottan vártuk az eredményt, míg végül megkaptuk az üzenetet: kiválasztottak minket, részt vehetünk a BEXUS ballonprogramban! Sikerült meggyőznünk az Űrügynökséget, hogy képes a magyar egyetemistákból álló csapat megvalósítani egy ilyen merész tervet.
A folytatásban hamarosan elindítjuk saját honlapunkat, további csapattagokat szándékozunk felvenni, elkezdjük az együttműködést az Űrügynökség szakértőivel, és persze benyújtjuk a pályázatunkat a magyar PECS bizottsághoz, hiszen az ő pénzügyi támogatásuk nélkül a programot nem tudjuk folytatni. Ez a program elképesztő lehetőségekkel jár egyben: Európa legjobb szakértőitől tanulhatunk, akik felkészítenek minket a kísérlet sikeres végrehajtására. A csapat következő útja Németországba vezet majd, ahol február elején kerül megrendezésre a Student Training Week. Remélhetőleg a projekt folytatása is olyan eredményes lesz, mint amilyen eddig volt, és hamarosan további jó hírekkel jelentkezhetünk! Ígérjük, a fejleményekről rendszeresen tájékoztatjuk majd az Űrvilág olvasóit.
Zábori Balázs Kapcsolódó cikkek:
CoCoRAD csapatvezető
Repítsd a kísérleted a világűr határára
A TriTel a prágai Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson
Az ESEO a COSPAR kongresszuson