Az Európai Űrügynökség is bejelentkezett a legkorábban 2028-től kiépíteni tervezett magánűrállomás használói közé.
Megint egy star, azaz csillag – úgy látszik, a „menő” űreszközök vagy rakéták megálmodói nem tudnak elszakadni az ilyen elnevezésektől... A Starlab, amelyről az év elején röviden már írtunk, egy olyan, magáncégek által fejlesztett űrállomás, amellyel a Nemzetközi Űrállomás (ISS) – jelenleg 2030-ra tervezett – nyugdíjazása és 2031-es megsemmisítése utáni időkben szeretnék biztosítani az állandó jelenlétet és a kísérleti munka folytatását alacsony Föld körüli pályán.
A Voyager Space és az Airbus kereskedelmi űrállomása, a Starlab a Föld körül. (Fantáziakép: Starlab Space LLC)
A Starlab majdani megvalósítása most egy lépéssel közelebb került a realitáshoz, mivel az Európai Űrügynökség (ESA) nemrég Sevillában tartott miniszteri szintű tanácskozása alatt a szervezet képviselői együttműködési megállapodást írtak alá a fejlesztőkkel. A dokumentum leszögezi, hogy az állomás a tudomány és a technológia fejlesztésére helyezi majd a hangsúlyt.
Az ISS utáni korszakban a vezető űrügynökségek, mint az ESA és a NASA, egyre inkább a kereskedelmi űrállomásokra hagyatkoznak majd űrhajósaik jelenlétének biztosítására a Föld közvetlen közelében, az űrrepülésre szánt erőforrásaikat pedig inkább távolabbi célpontok, például a Hold meghódítására összpontosítják. A transzatlanti űripari együttműködésben készülő Starlab a jövőben legalább részben betölti majd ezt a szerepet az egyes ESA-tagállamok űrügynökségei számára. Ha minden a tervek szerint alakul, az állomás építése 2028-ban indul, működése 2029-ben kezdődik. Az együttműködés magában foglalja az űrhajós küldetésekhez való hozzáférést és a fedélzeten kutatások – például az ISS-en több mint két évtizede folyó élettudományi kísérletek, robotikával, mesterséges intelligenciával kapcsolatos, valamint egyéb tudományos és műszaki kutatások – végzését, továbbá kereskedelmi üzletfejlesztési lehetőségeket biztosít.
A Starlab az amerikai Voyager Space (illetve Nanoracks) és az európai Airbus Defence and Space vállalatok partnerségében készül. Az ESA és az Airbus természetesen nem ismeretlenek egymás számára. Csak ami az emberes űrrepülést illeti, a vállalat gyártja az Artemis-program Orion űrhajóihoz európai hozzájárulásként biztosított kiszolgáló modulokat. De korábban az ISS-hez küldött öt teherűrhajót (Automated Transfer Vehicle, ATV) és az űrállomás Columbus kutatómodulját is az Airbus fővállalkozásában készítették. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Európai mozaik – 2023. január (1. rész)
Európaiak továbbra is az Orionban
Az utolsó ATV utolsó körei
Indulásra kész a Columbus
Az ESA együttműködik a tervezett Starlab magánűrállomás fejlesztőivel (Space.com)