Május 28-án Brüsszelben űrkérdésekről tárgyaltak az Európai Unió (EU), az Európai Űrügynökség (ESA), valamint a tagállamok magas szintű képviselői.
Az EU-nak 28, az ESA-nak 22 tagállama van, jelentős átfedéssel. Az először 2004 végén összehívott közös űrtanács meglepő módon legutóbb 2011-ben ült össze, de mostantól évente szeretnének ilyen magas szintű európai űrmegbeszélést tartani. A következőnek 2020-ban Németország ad majd otthont.
Május 28-án az EU és az ESA illetékesei az együttműködés még szorosabbra fűzéséről tárgyaltak. Az asztalnál balról jobbra: El¿bieta Bieñkowska, a belső piacért, valamint az ipar-, a vállalkozás- és a kkv-politikáért felelős uniós biztos, Nicolae Hurduc román kutatási és innovációs miniszter, Pedro Duque spanyol tudományos, innovációs és felsőoktatási miniszter (nem mellesleg korábbi ESA-űrhajós), és Jan Wörner, az ESA főigazgatója. (Kép: ESA)
A mostani brüsszeli EU-ESA tanácskozáson szóba került az egyre erősödő nemzetközi versengés a világűr kutatásával és az űralkalmazásokkal kapcsolatban. Két fontos napirendi pontként szerepelt a klímaváltozás és a fenntartható fejlődés kérdése. Wörner ESA-főigazgató szerint az űrtanács felélesztése összefüggésben van azzal a paradigmaváltással, ami az űrterületen zajlik. A technológiai fejlődésben egyre meghatározóbb szerepet játszanak a startup vállalkozások és a nagy űripari cégek, élesedik a nemzetközi versengés.
A 9. Európai Űrtanács résztvevői. (Kép: EU)
A megbeszélésen szó esett az európai űrpolitika kérdéseiről, Európa szerepének erősítéséről a globális űrtevékenységben, és arról, hogy a kutatás-fejlesztés és innováció a versenyképes Európa legfőbb hajtóereje. Az európai országok közös erővel többre képesek. Az együttműködés még szorosabbra fűzését az is elősegíti, hogy az EU következő, 2021 és 2027 közötti költségvetési időszakára az Európai Bizottság javaslata értelmében jelentősen (16 milliárd euróra) megnövelnék az űrköltségvetést. Ebbe beleértendő többek közt a Galileo műholdas navigációs rendszer és a Copernicus földmegfigyelési program fenntartása, továbbfejlesztése is. Űrügynökségként az ESA ezekben az uniós programokban fő szerződéses partnerként vesz részt. Elemzők szerint az Európai Űrtanács munkájának felfrissítését az is motiválhatta, hogy az Atlanti-óceán túlpartján, az Egyesült Államokban mintegy két évtizednyi szünet után nemrég (2017-ben) felújították a Nemzeti Űrtanácsot, Mike Pence alelnök vezetésével. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Formálódik az Európai Űrprogram
Az Európai Űrtanács második ülése
A francia EU-elnökség és a világűr
EU: 16 milliárd euró űrprogramokra
Az ESA 2019-ben
Az Európai Űrtanács 2019-es üléséről (Space News)