Május 13-án a Nemzetközi Űrállomás elhaladt a Jupiter előtt. Aznapi cikkünkben ígéretet tettünk arra, hogy ha lesz miről beszámolnunk, még visszatérünk a témára. A „Jupiter-fogyatkozást” sokan végignézték az Egyesült Államokban, a láthatósági sávban.
A Nemzetközi Űrállomás viszonylag gyakran megközelít egy égitestet, vagy elhalad előtte. Nem volt ez másképp május 13-án sem, amikor amerikai amatőr megfigyelők garmadája indult el otthonától távolra, hogy megnézze, vagy lefotózza a jelenséget. Egy internetes levelezőfórum hozzászólásaiból kiderül, hogy sokan lemaradtak a jelenségről a túl keskeny sáv vagy a felhők miatt, de pl. Ross Presser és neje azok közé tartoznak, akik egy nagy élménnyel lettek gazdagabbak.
„Láttam a fedést! Woo-hoo! A feleségemmel úgy másfél órát utaztunk a Pennsylvania állambeli Lancasterbe. Egy kis parkba sétáltunk, s onnan figyeltük a Jupitert. Hirtelen, kb. két fokra a Jupitertől tűnt fel a Nemzetközi Űrállomás. Nagyon gyorsan mozgott, és nem volt idő arra, hogy felkapjuk a binokulárt, de így is jól látszott, amint a két fényes pont egyesül, majd különválik. Az ISS volt a legfényesebb dolog az égen. A fedés után távcsővel is megnéztem, de a binokulár nem mutatott részletet belőle. Egyébként holnap lesz a születésnapom. Szeretem ezt a Világegyetemet, ami egy ilyen ajándékkal kedveskedett nekem.”
Az interneten az ISS fedéseinek megfigyelésére külön honlapot hoztak létre. Rengeteg animációt és képet láthatunk rajta. Noha a május 13-i ISS-fedésről még nincs kép, korábbiakat szép számmal feltettek, nem beszélve azokról a linkekről, amik ISS fedéseket megfigyelő amatőrök honalapjaira irányul.
Az alábbi animációt 2004. április 1-jén Torsten Edelmann készítette Németországból egy Szaturnusz melletti elhaladásról.
Kapcsolódó linkek:
Az ISS fedéseinek honlapja