Ritkán kísérte ekkora érdeklődés négy űrhajós visszatérését a Nemzetközi Űrállomásról (ISS).
A felfokozott izgalom jórészt annak volt köszönhető, hogy a kérdés az év eleje óta politikai üzengetések kereszttüzébe került. Mint emlékezetes, tavaly júniusban végezték a Boeing Strarliner (CST-100) űrhajójának első emberes tesztrepülését az ISS-hez (Crew Flight Test, CFT). A berepülők a NASA veterán űrhajósai, Barry Wilmore és Sunita Williams voltak. Eredetileg 8 naposra tervezték útjukat, de a Starlinerrel menet közben többféle műszaki probléma is felmerült. Ezért a NASA vezetése – az űrhajósok biztonságát helyezve előtérbe – úgy döntött, hogy a Starlinert inkább üresen, automata üzemmódban hozzák vissza a Földre. (A művelet egyébként sikerrel járt.) Wilmore és Williams visszatérésére az a megoldás született, hogy a SpaceX következő Crew Dragon űrhajójával (Crew-9) érkező személyzetet megfelezték, így szeptember végén csak ketten mentek fel az ISS-re: az amerikai Nick Hague és az orosz Alekszandr Gorbunov. Ők tértek most vissza fél évig tartó szolgálatukból az ISS állandó személyzetében, és hozzájuk csatlakozott Wilmore és Williams, akiknek így bő egy hét helyett 9 hónap űrrepülés jutott.
Nem csak a politikusok és a bulvármédia, de a jelek szerint a Mexikói-öböl delfinjei is élénk érdeklődést mutattak a Crew-9 visszatérése iránt. (Kép: NASA )
Január végén a SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk azt mondta, Trump elnök arra kérte, hogy a lehető leghamarabb hozza vissza Williamst és Wilmore-t. Az űrhajósok visszatérési tervei természetesen már hónapok óta érvényben voltak. Musk és Trump is azt állították, hogy az űrhajósokat „otthagyták” az állomáson, és a korábbi Biden-kormányzat elutasította a SpaceX javaslatát, hogy mielőbb visszahozzák őket. Musk azonban nem közölt részleteket az állítása alátámasztására, és a NASA jelenlegi és korábbi tisztviselői is azt állították, hogy nem tudtak semmilyen efféle javaslatról.
Trump március 17-én a közösségi médiában közzétett bejegyzésében közölte, hogy beszélt Janet Petróval, a NASA megbízott vezetőjével. Elmondta, hogy megegyeztek abban, hogy űrhajósokat jóval a NASA által az eredetileg jóváhagyott kéthetes időszak előtt hazahozzák. Az nem derült ki, hogy milyen „kéthetes időszakra” gondolt. A NASA diplomatikusan annyit közölt, hogy ők mindkét kormányzat ideje alatt a személyzet biztonságos visszatérésén dolgoztak.
A személyzetváltást hozó, és így a Crew-9 visszatérését lehetővé tevő Crew-10 indítását mindenesetre február közepéről március közepére kellett halasztani, de épp a SpaceX űrhajójával kapcsolatos késlekedés miatt. Az eredetileg ezen a repülésen való bemutatkozásra tervezett új építésű, ötödik Crew Dragon (C213) nem készült el időben, így végül a már háromszor repült Endurance nevű példányt használták. A Crew-10 március 15-én indult és 16-án érkezett meg az ISS-hez. Az a néhány napos gyorsítás, ami ezután történt, abban állt, hogy a személyzet átadás-átvételi folyamatát a szokásos öt nap helyett kettőre redukálták. (A NASA szakemberei a visszatérés utáni tájékoztatón arról beszéltek, hogy ebből azért nem csinálnak rendszert, ugyanis jobb elegendő időt hagyni nem csak a vészhelyzeti teendők, de a rutinműveletek átbeszélésére is a távozó és érkező állandó személyzet tagjai között.)
(Kép: NASA / Keegan Barber)
A Crew-9 küldetés végül március 18-án magyar idő szerint 22:57-kor ért véget, amikor az űrhajó kabinja az ejtőernyős fékezés végén a Mexikói-öböl vizébe csobbant, a floridai Tallahassee partjai közelében. A landolás jó időjárási viszonyok közepette tökéletesre sikerült, a kabint fél óra elteltével már a SpaceX közelben állomásozó hajója fedélzetére emelték. A négy űrhajóst látszólag jó hangulatban emelték ki.
A NASA 59 éves űrhajósa, a most 286 napot az űrben töltött Sunita Williams a Crew Dragon kabinjából való távozása után. 2006 óta három űrutazása alkalmával összesen 608 napot töltött a Föld körül. (Kép: NASA / Keegan Barber) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Ketten elindultak a Crew-9-cel
Crew-10: űrhajócsere
Úton a Crew-10
A Crew-9 visszatérése (Space News)