Egy a NASA támogatásával a Nemzetközi Űrállomáson végzett kísérlet szerint a fájdalomcsillapító gyógyszerek gyorsabban veszítenek hatásosságukból az űrbeli körülmények között.
Amikor az űrhajósok valamilyen okból fájdalomcsillapító szedésére kényszerülnek, nem feltétlenül kapják az a hatást, amire számítanak. Mindez kellemetlen hír lehet azoknak az embereknek, akik majd egyszer esetleg egy hosszú ideig tartó Mars-utazásra vállalkoznak – hacsak addig ki nem találnak valamit a gyógyszerek minőségromlása ellen. Az amerikai szerzők tanulmánya a The AAPS Journal című szakfolyóiratban jelent meg.
Megfelelő körülmények közt, gyári csomagolásban tárolva a gyógyszerek szavatossági ideje általában 1-2 év. A bennük levő hatóanyagoknak ez idő alatt lényegében meg kell őrizniük eredeti hatékonyságukat. Az űrállomáson végzett kísérletek alkalmával négy, összesen 35-féle gyógyszert tartalmazó csomagot juttattak Föld körüli pályára. Hasonló számú és tartalmú kontrollmintát a földi laboratóriumban is megőriztek, s azokat legfeljebb 28 hónap után összehasonlították az űrben járt gyógyszerekkel. A végeredmény szerint az űrállomást megjárt gyógyszerek kevesebb mint egyharmada őrizte meg az amerikai szabványnak megfelelő hatékonyságát. Minél többet töltött fenn egy készlet, annál kevesebb készítmény állta ki a próbát.
A vizsgálatot végző kutatók két fő okra vezették vissza a gyógyszerek gyorsabb romlását. Az egyik, hogy a tablettákat a gyárinál kevesebb helyet foglaló, saját csomagolásban szállítják fel az űrállomásra. Másrészt a földinél nagyobb dózisú ionizáló sugárzás éri ott azokat, ami károsan hat a gyógyszerekben levő vegyületekre.
Kapcsolódó cikkek:
A Mars-utazás nehézségei
Kapcsolódó linkek:
A fájdalomcsillapítók gyorsabban vesztenek hatásosságukból az űrben (New Scientist)