Az űrállomásra szállítandó Alfa Mágneses Spektrométer átépítése késlelteti a shuttle-flotta nyugdíjazásának időpontját.
A NASA bejelentette, hogy a Nemzetközi Űrállomás (ISS) üzemeltetésének tervezett meghosszabbítása miatt a sötét anyagot vizsgáló Alfa Mágneses Spektrométert (Alpha Magnetic Spectrometer, AMS) is áttervezik, és egy hosszabb élettartamú mágnesre cserélik az eszköz jelenlegi hélium-hűtéses mágnesét.
Az AMS-t, mint ahogyan arról a korábbiakban is hírt adtunk, az Endeavour fedélzetén július 29-én tervezték feljuttatni az ISS-hez. Samuel Ting (Massachusetts Institute of Technology), a kísérlet vezetője azonban a napokban hivatalosan is bejelentette, hogy az űrállomás élettartamának meghosszabbítása miatt az eszköz hélium-hűtéses mágnesét egy hasonló teljesítményű, de biztonságosabban, és hosszabb távon is üzemeltethető normál mágnesre cserélik. A hélium-hűtés esetén az űrállomás külső részére rögzítendő kísérleti eszköz várható élettartama legfeljebb három év lett volna, ami az eredetileg tervezetett 2015 körüli megsemmisítést figyelembe véve megfelelőnek tűnt. Azonban a most elfogadás alatt álló Obama-program a nemzetközi partnerekkel együtt az ISS-t legalább 2020-ig üzemeltetni szeretné, így természetes, hogy az űrből érkező részecskéket, a kozmikus sugárzást és a sötét anyagot vizsgáló kutatók is szeretnék kihasználni az adandó hosszabb távú lehetőséget.
Annál is inkább hasznosnak tűnik ez az újabb konfiguráció, mert az európai Nagy Hadronütköztetőben (LHC) történt másfél évvel ezelőtti robbanás is óvatosságra inti a kutatókat, ahol a mágneseket hűtő, felmelegedő hélium okozott nem kevés gondot, és csúszást az ütköztetési kísérletek megkezdésében.
(Kép: NASA / MIT)
A kísérleti eszköz átépítése több hónapot is igénybe vehet, így az eszközt az űrállomásra juttató Endeavour felbocsátása is csúszást szenved. Jelen pillanatban 2010 novemberét jelölik meg a lehetséges start dátumaként. Azonban az is előfordulhat, hogy a dátum áttolódik a 2011-es évre, tekintve, hogy a NASA a karácsony és az újév körüli időpontokat szeretné elkerülni. A Discovery indítását, amit 2010. szeptember 16-ra terveznek, ez a változtatás egyelőre még nem befolyásolja, de az már biztosnak tűnik, hogy nem az lesz az amerikai űrrepülőgépek utolsó útja.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A sötét anyagot kereső „detektív”
Novemberig késhet az utolsó űrrepülőgépes út (Space.com)