Folytatódik a SpaceX szélessávű műholdas internetszolgáltatására készülő rendszerének kiépítése.
Az újabb 60 Starlink műholddal a Falcon-9 rakéta ezúttal a Kennedy Űrközpont 39A indítóhelyéről emelkedett fel. A floridai start időpontja január 20-án, magyar idő szerint 14:02 volt. Ez volt a SpaceX idei második startja. Eközben egy másik Falcon-9 két nappal későbbi indítására is készülődtek Cape Canaveral szomszédos 40-es starthelyénél. Azon egyébként a több tucatnyi kisebb űreszköz között 10 másik Starlink hold is felbocsátásra vár, amelyek kivételesen poláris pályára készülnek – ilyenek eredetleg nem szerepeltek a SpaceX tervei között, s csak nemrég kapták meg az engedélyt az indításukra.
Egy Falcon-9 rakéta, egy korábbi Starlink startra várva. (Kép: Julia Bergeron / nasaspaceflight.com)
Az indítást a korábban tervezetthez képest két nappal elhalasztották, az első fokozat visszatérési helyén, az Atlanti-óceánon uralkodó kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt. Magához a fokozathoz – a B1051 jelűhöz – kapcsolódik a mostani repülés két rekordja. Ez ugyanis az első, amely már a nyolcadik útját teljesítette. Először 2019 márciusában a Crew Dragon tesztrepülésénél használták, majd az év júniusában Kaliforniából három új generációs kanadai RADARSAT távérzékelő holdat vitt Föld körüli pályára. Később négy Starlink repülés, valamint legutóbb 2020 decemberében a SiriusXM SXM-7 rádiós műsorsugárzó műholdja következett. Ebből következik egyben a másik rekord, ugyanis eddig egyetlen Falcon-9 rakétafokozatot sem használtak fel ilyen hamar – 38 nappal az előző útja után – újra.
Az indítás teljes közvetítésének visszajátszása. (Forrás: SpaceX)
Korábban Elon Musk azt mondta, hogy a Falcon-9 most használt Block-5 változatának első fokozatai akár 10 alkalommal is repülhetnek különösebb nagyjavítás nélkül. De rendszeres felújítás mellett még 100-szor is felhasználhatók. A 100-as rekord még messzinek tűnik ugyan, de ha a SpaceX terveit nézzük, akkor a 10-es számot könnyen elérheti egy vagy akár több fokozat még az idén (a mostani is eséllyel pályázhat a dicsőségre, hiszen ez alkalommal is sikerült visszanyerni). 2021-re ugyanis a cég összesen 48 alkalommal szeretne Falcon-9 vagy Falcon Heavy rakétákat indítani.
Ami a Starlink műholdsereg növekedését illeti, a mostani 60-nal együtt már 1000 fölött jár az eddig felbocsátott űreszközök száma. Ezek közül nagyjából 950 tartózkodik még most is a Föld körüli pályáján. Folyik a rendszer béta-tesztelése az Egyesült Államok és Kanada területén élő felhasználók bevonásával, valamint az amerikai hadsereg is részt vesz a Starlink majdani szolgáltatásainak kipróbálásában. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Starlink, újrahasznosítási rekorddal
A Starlink 17. indítása (Spaceflight Now)