Nemrég még titkolták, most a második műholdpáros is elindult az amerikai GSSAP rendszer kiépítésének folytatásaként. A geostacionárius pálya környékén kutakodnak.
A GSSAP (Geosynchronous Space Situational Awareness Program) négy tervezett műholdja közül az első kettő alig több mint két évvel ezelőtt, 2014 júliusában állt pályára a floridai Cape Canaveralről, egy Delta-4 hordozórakétával. A második műholdpáros ugyaninnen, ugyanilyen típusú rakétával startolt most, pontosabban augusztus 19-én, magyar idő szerint 6:52-kor.
Az Amerikai Légierő műholdjai az 1 napos keringési idejű, közel 36 ezer km magasan, az Egyenlítő síkja közelében húzódó geostacionárius pálya környezetébe kerülnek. Pályájukon az egyik kicsit beljebb lesz és így gyorsabban kering, a másik valamivel távolabbra jut és lemarad a geostacionárius holdak mögött, de többféle konfigurációt is kialakíthatnak működésük során – ahogy ez a 2014-ben felbocsátott első két társukkal is megesett. Így „körbejárnak” abban a gazdaságilag és stratégiailag is fontos régióban a Föld körüli térségben, ahol nem csak polgári távközlési és meteorológiai holdak, de katonai célú fegyverzetellenőrző és kommunikációs, valamint kémkedésre használt űreszközök is dolgoznak szép számmal. Figyelnek, hogy nem áll-e fenn ütközésveszély a műholdak között, illetve nem próbálnak-e illetéktelen műholdak amerikaiak közelébe jutni.
Fantáziakép a két kémről a Föld körül. (Kép: U.S. Air Force)
A GSSAP rendszer most felbocsátott 3. és 4. műholdja lesz feltehetően egyelőre az utolsó, további űreszközök készítéséről nem szólnak a hírek, bár nem is zárható ki, hogy később tovább bővítik vagy felfrissítik a konstellációt. Ami a műholdak műszaki paramétereit illeti, azok természetesen nem nyilvánosak. Annyit lehet tudni, hogy az Orbital ATK cégtől rendelték meg ezeket a katonai műholdakat, amelyeknek sem a méreteiről, sem a tömegéről, de a tervezett élettartamukról és a bekerülési költségükről sem lehet biztosat tudni. A GSSAP műholdjaitól származó információk kiegészítik a földfelszínről és alacsony pályás műholdakról végzett megfigyeléseket, amelyek az űreszközök, rakétafokozatok és nagyobb űrszemétdarabok pontos pályakövetését célozzák. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Idén indul, eddig titkolták
Társaikat figyelő műholdak indultak
Az AFSPC-6 jelzésű start a két kémkedő műholddal (Spaceflight Now)