Izland Európa legerősebb vulkanizmust mutató területe, portálunkon azonban egy évtizede nem írtunk ottani kitörésekről. Most pótoljuk a hiányt.
Nyolcszáz év nyugalom után tavaly év végén újra indult az Izland délnyugati csücskén fekvő Reykjanes-félszigeten a vulkáni tevékenység. A kitörés nem volt meglepő, az egyre erősödő szeizmikus tevékenység időben jelezte a közelgő kitörést, így volt idő Grindavík város lakosságát biztonságos helyre menekíteni és bezárni a Kék Lagúna termálfürdőt és népszerű turistaközpontot. A decemberi kitörés után januárban újabb kitörés történt, az előzőtől néhány kilométer távolságban, még közelebb Grindavíkhez. A félszigeten ez volt 2021 óta az ötödik kitörés.
A 2023. decemberi vulkánkitörés előtt és után a NOAA–20 műhold látható és infravörös radiométerével (VIIRS, Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) készült, a fényességi hőmérsékletet mutató felvételek. A kitörés Grindavik várostól 4 kilométerre északkeletre történt. [Kép: NASA Earth Observatory, Michala Garrison; VIIRS adatok: NASA EOSDIS LANCE, GIBS/Worldview és Joint Polar Satellite System (JPSS)]
Első képünk a decemberi kitörés előtti és a közvetlenül az utáni állapotot mutatja, míg a januári hőtérképen fényesen látszik a decemberi kitörés még forró lávája, attól távolabb pedig a friss, még forróbb lávafolyás. Utóbbi kitörés január 14-én reggel 7:57 helyi időkor kezdődött, mindössze 1 kilométerre a már tavaly kiürített Grindavíktól. A kitörés után az izlandi meteorológiai szolgálat adatai szerint több órán keresztül fokozott szeizmikus aktivitást mértek. Az erős szeizmikus tevékenység csak január 16-ára csillapodott le. A láva egy része a város felé folyt, más részét pedig a 2023 novembere óta a város védelmére épített mesterséges akadályok nyugat felé térítették el.
A NASA Landsat–9 műholdján működő termikus infravörös detektor (TIRS-2, Thermal Infrared Sensor 2) 2024. január 16-án készült felvétele a Reykjanes-félszigeten történt vulkánkitörések térségéről. A hőtérképen jól látszik a decemberi kitörés forró foltja, valamint valamivel távolabb a januári kitörés során kiömlött láva. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A forró, viszkózus láva elleni védekezés nehéz feladat, és nem mindig sikeres. Az Izland déli partvidéke közelében fekvő Heimaey-szigeten például fél évszázada több millió tonna tengervizet locsoltak a lávára, hogy a folyás peremén lehűljön és megdermedjen a kőzet, és ezzel önmaga állítson akadályt továbbterjedése elé. Ezzel szemben tavaly, a kitörés előjeleinek észlelését követően Grindavík körül gátat építettek, hogy azzal tereljék a lávafolyást biztonságosabb irányba.
A védekezés pillanatnyilag sikeresnek bizonyult, de a vulkanológusok arra hívták fel a figyelmet, hogy a felszín alatt a magma tovább nyomult Grindavík felé, helyenként a felszín 1,4 méteres emelkedését okozva. Ez azt jelzi, hogy a hosszú időn keresztül vulkanikusan biztonságosnak tartott térségben újabb kitörések várhatók. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Megint hamu
A vulkáni hamufelhő nyomában
Vulkáni hamu Nyugat-Európa fölött
New Fissures Spill Lava in Iceland (NASA Earth Observatory)