Az Ausztráliához tartozó sziget műholdképével kívánunk olvasóinknak kellemes ünnepeket.
2015 karácsonyán a Csendes-óceán szigetvilágában fekvő Kiritimati (ejtsd: köriszmösz; a helyiek nyelvén az angol Christmas, azaz karácsony megnevezése) szigetére látogattunk egy a Nemzetközi Űrállomásról készített fényképmozaik segítségével. A szigetnek semmi más köze nincs a karácsonyhoz, mint hogy nevét amiatt kapta, hogy James Cook kapitány hajója 1777-ben, harmadik és egyben utolsó csendes-óceáni felfedezőútja során épp karácsony előestéjén kötött ki itt.
Már akkor említettük, hogy „a világtérképen található egy másik Karácsony-sziget is. Ez Ausztráliához tartozik, az Indiai-óceánban, Jáva szigetétől 350 km-re délre fekszik. Nem meglepő módon a nevét az is onnan kapta, hogy az európai felfedezők – William Mynors, a Brit Kelet-indiai Társaság Royal Mary nevű hajójának kapitánya vezetésével – épp karácsonykor, 1643. december 25-én érkeztek meg ide.” Nos, hét év elteltével épp itt az ideje, hogy mutassunk egy műholdképet erről a Karácsony-szigetről is!
Az európai Copernicus földmegfigyelési program Sentinel-2 műholdpárosának egyik tagja idén június 28-án készítette ezt a valódi színeket visszaadó képet a dús növényzete miatt jellemzően zöld színű Karácsony-szigetről. (Kép: módosított Copernicus Sentinel adatok 2022 / Sentinel Hub / Űrvilág)
A 135 km² területű sziget – amelyről nem is volt könnyű egy felhőmentes optikai műholdképet találni – lakossága mintegy 2000 fő. Fő megélhetési forrásuk a foszfátbányászat. S valóban, azok a drapp színű foltok, ahol épp nem az erdős területek zöldje dominál, jórészt a külszíni foszfátbányák helyét jelzik. A sziget északkeleti részén látható a repülőtér nagyjából észak–déli irányú futópályája.
Mindezt pedig azért jutott eszünkbe, hogy ezúton minden kedves olvasónknak boldog karácsonyi ünnepeket, kellemes pihenést kívánhassunk!
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Karácsony-sziget (az egyik)
Az Ausztráliához tartozó Karácsony-sziget (Wikipédia)