A Hubble látványos képén egy hatalmas spirálgalaxis, amelynek „rendjét” egy közeli kisebb galaxis zavarta meg.
Az alábbi kép alapjául szolgáló felvételek a Hubble-űrtávcső WFPC-2 (Wide Field Planetary Camera-2) műszerével készültek. Rajta a domináns alakzat az NGC 6872 katalógusszámú spirálgalaxis, amely a déli égboltom, a Páva (Pavo) csillagkép irányában látszik. Tőlünk mért távolsága mintegy 300 millió fényév, vagyis 300 millió év alatt jutott el hozzánk a távcsővel most felfogott fénye.
(Kép: ESA / NASA)
A galaxis, főleg a balra fent látható kiterjedt spirálkar furcsa alakját egy a közelébe került kisebb csillagváros, a képen jobbra fent megfigyelhető IC 4970 galaxis hatása okozza. A spirálkarban élénk csillagkeletkezésre utaló jelek is mutatkoznak, a kép (hamis) színezésével ezek a régiók kékek. Az IC 4970 csillagászati időskálán mérve „nemrég”, nagyjából 130 millió évvel korábban áthaladhatott a spirálkaron. A csillagászok mérései szerint az NGC 6872 általában viszonylag szegény csillagközi hidrogénben. Így ha a kölcsönható szomszédja nem lenne, a most látható csillagkeletkezéshez sem állna rendelkezésére elegendő gáz.
Az NGC 6872 érdekessége, hogy átmérőjét tekintve a második legnagyobb ismert spirálgalaxis. Egyik szélétől a másikig több mint félmillió fényévnyi kiterjedésű. (Nála csak az NGC 262 a nagyobb, a maga hihetetlenül hangzó 1,3 millió fényéves méretével.) Összehasonlításul érdemes megemlíteni, hogy a mi Tejútrendszerünk a képen látható nagy galaxisnál mintegy ötször kisebb. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Nagykorú lett a Hubble
Hubble-kép közkívánatra
Furcsa pár
Szelek, egyre sebesebben
Az NGC 6872 és az IC 4970 galaxisok a Hubble képén (ESA)