...pontosabban színesben. A Spitzer-űrtávcső felvételeiből összeállított képet ugyanis élénk színekkel látták el, hogy még nagyobb hatással legyen az érdeklődő közönségre.
A Fiastyúk (Plejádok, M45) egy közeli, kb. 400 fényévre levő, fiatal csillagokból álló nyílthalmaz.
Kora mindössze 100 milló év: akkoriban keletkezett, amikor már (még?) a dinoszauruszok uralták a Földet. (A Nap a maga 5 milliárd évével ennél lényegesen idősebb csillag.) A 13 fényévnyi átmérőjű halmaznak mintegy 3000 tagja van. Közülük kilenc különösen fényes. Az optikai tartományban készült felvételeken látványosak a fényes csillagokat övező ún. reflexiós ködök. Mint nevük is utal rá, a csillagközi porfelhők a közeli csillagokról származó fényt szórják, verik vissza. (Maguk a por- és molekulafelhők valószínűleg fizikailag nem tartoznak össze a csillaghalmazzal, csak keresztezik egymás útját. Erre utal különböző sebességük.) Infravörös tartományban viszont maga a por sugároz, ha nem is olyan ”színesen”, mint azt az alábbi látványos kép sugallja.
A hamis színezésű kép az égbolt 1×1 fokos területét mutatja. A porfelhő legsűrűbb részei sárga és vörös árnyalatokban tündökölnek. A külső, ritkább vidékek zöldnek látszanak.
A kép alapjául szolgáló felvételek a NASA Spitzer infravörös űrteleszkópjának IRAC és MIPS műszereivel, a 4 és fél, 8 és 24 mikrométeres hullámhosszakon készültek 2004 szeptemberében. A színezés a hullámhosszak sorrendjében: kék, zöld és vörös.
A Spitzer megfigyelései alapján a halmazban sok barna törpét – túlságosan kis tömegű, „félresikerült” csillagot – fedeztek fel.
Kapcsolódó linkek:
A Fiastyúk infravörös képéről (Spitzer honlap)