Az egy évvel ezelőtti sikertelen bemutatkozás után most ismét Kaliforniából kísérelték meg felbocsátani a rakétát – ezúttal sikerrel.
Az újonnan fejlesztett Firefly Alpha második startkísérlete az Amerikai Űrhaderő Vandenberg bázisról történt október 1-jén magyar idő szerint 9:01-kor. Szeptemberben több indítási lehetőséget is el kellett halasztani, az a hónap elején egyiket a hélium nyomásával kapcsolatos probléma, a másikat a túl erős szél miatt. Legutóbb a start előtt napon, szeptember 30-án állt le a visszaszámlálás a felemelkedés előtti utolsó másodpercben.
A Firefly Alpha startelőkészítésén dolgoznak a Vandenberg támaszpont 2W (nyugati 2-es) indítóhelyén, még szeptember 12-én. Ez volt az a helyszín, ahonnan sokáig a forgalomból immár kivont Delta-2 rakéták indultak. (Kép: Brian Sandoval / Spaceflight Now)
A startkísérlet fő célja a Föld körüli pálya elérése volt, ezt sikeresen végrehajtották a FLTA002 jelű repülés alkalmával.
A texasi székhelyű Firefly Aerospace cég először 2021 szeptemberében próbálkozott a kis műholdak alacsony Föld körüli pályára juttatására alkalmas, kerozin hajtóanyagú hordozórakétájának felbocsátásával. Akkor a kísérlet egy az emelkedés közben bekövetkezett robbanással végződött. A probléma gyökere az első fokozat négy Reaver hajtóműve egyikének idő előtti leállása volt. A felbocsátani tervezett CubeSat és PocketQube kategóriájú apró műholdak megsemmisültek. Most részben ezeknek a pótlására készült példányok kerültek a rakéta orrkúpja alá. Két amerikai CubeSat mellett a Libre Space Foundation PicoBus nevű műholdkidobójában öt – spanyol és görög – PocketQube pikoműhold kapott esélyt az űrbe jutásra. A megcélzott (szokatlan, 300 km magas és 137° hajlásszögű, vagyis retrográd) pálya ezúttal is olyan volt, mint az első startkísérlet alkalmával.
A kétfokozatú Firefly Alpha legfeljebb 1170 kg hasznos teher alacsony, vagy 745 kg valamivel magasabb (500 km-es) pólusközeli napszinkron pályára juttatására készült. A 29 m magas, 54 tonna induló tömegű, hengeres testű hordozóeszköz első és második fokozatának átmérője 1,8 m. Az orrburkolat ennél valamivel szélesebb, 2 m átmérőjű. A cég repülésenként 15 millió dollárárt szeretné értékesíteni a startlehetőségeket – ha majd az üzlet beindul. A rakéta kapacitása valamivel nagyobb, mint a kisműholdas piacot megcélzó más amerikai magánrakétáké, a Rocket Lab Electronjáé vagy a Virgin Orbit LauncherOne rakétájáé.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Felrobbant a Firefly Alpha
A Firefly Alpha második startkísérlete (Spaceflight Now)