A hivatalos orosz vizsgálat végén megnevezték a valószínű okot, amiért elveszhetett a Mars Phobos holdjára szánt, de végül a földi légkörben elégett űrszonda.
A bizottság jelentését már csak azért is nagy várakozás előzte meg, mert korábban különféle sajtóértesülések és nyilatkozatok láttak napvilágot a kudarc feltételezett okairól. Ezek egy része meglehetősen hajmeresztő, sőt képtelenségnek tűnő ötlet volt. Visszatérő motívumként megjelent, hogy külföldiek (amerikaiak) szándékos vagy véletlen közreműködése okozta, hogy az űrszonda végül nem tudta elhagyni az alacsony Föld körüli pályát. Gyanúba keveredtek például amerikai radarok, és meg nem nevezett külföldi beszállító által gyártott rossz minőségű chipek is.
A hivatalos verdikt szerint a Fobosz-Grunt vesztét végső soron egy számítógépes hiba okozta. A fedélzeti számítógép két párhuzamosan működő integrált áramkörének egyszerre történt meghibásodását – legalábbis a jelentés szerint – a kozmikus sugárzás becsapódó töltött részecskéi válthatták ki. (Ez jobb híján egy szokványos magyarázat a tönkrement űreszközök esetén, bár tény, hogy a Fobosz-Grunt alacsonyan, a Föld sugárzási övei alatt, tehát viszonylag védett helyen repült.) A szonda ezután biztonsági üzemmódba kapcsolt, a fedélzeti számítógépes rendszer összeomlott. Az űreszköz a napelemeit a Nap irányába fordította, hogy töltődjenek akkumulátorai, és várta a további – soha meg nem érkező – parancsokat. A vizsgálatról szóló jelentés ugyanakkor megállapítja, hogy a Fobosz-Grunt építéséhez nem megfelelő minőségű, nem a világűrbeli működésre tervezett (!) elektronikus alkatrészeket is használtak, valamint a földi tesztelések is elégtelenek voltak.
A Fobosz-Grunt a start előtt. (Kép: Roszkoszmosz)
A hiba nem sokkal a 2011. november 8-án (Bajkonuri idő szerint 9-én) végrehajtott start után történt. A Zenyit rakéta rendben Föld körüli pályára állította a szondát. Órákkal később két egymás utáni gyorsító manőverrel kellett volna elérnie a Fobosz-Gruntnak a Mars felé vezető pályához szükséges sebességet. A hajtóművek azonban a számítógépes hiba miatt nem indultak be. Később az orosz földi irányítók képtelenek voltak kapcsolatba lépni a Föld körül ragadt űrszondával. Az ESA egyik követőállomásán észlelt két rövid bejelentkezéstől eltekintve a Fobosz-Grunt néma maradt. A szerencsétlenül járt szonda végül idén január 15-én semmisült meg a sűrű légkörben.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az orosz Mars-szonda elhagyta a Földet...
Még él! – vették az orosz Mars-szonda jeleit
Szabotázs, vagy mi?
Fobosz-Grunt: vége, leesett
Utoljára (?) a Fobosz-Gruntról
A Fobosz-Grunt kudarcának oka (Planetary Society)