Vasárnap (vagy inkább már hétfőn) eggyel nőtt a pályán levő orosz navigációs műholdak száma.
A felbocsátás helyén, az észak-oroszországi Pleszeckben már március 24-ét, hétfőt írtak, de közép-európai idő szerint 23-án 23:54-kor emelkedett a magasba a Szojuz-2.1b hordozórakéta, hogy pályára állítson egy GLONASSZ-M sorozatú műholdat. Az orosz navigációs műholdrendszer katonai kezelésben van, ezért az űreszköz a nem sokat mondó Kozmosz-2491 jelölést kapta. A GLONASSZ egy az amerikai GPS-hez hasonló elven működő, civil felhasználók számára is hely- és időmeghatározó szolgáltatást nyújtó műholdrendszer. Jeleit világszerte használják a navigációs vevőberendezésekben. A műholdak közepes (kb. 19 ezer km-es) magasságú pályákon keringenek, a Föld körül egyenletesen elosztva.
A most felbocsátott GLONASSZ-M hold februárban, a Pleszeckbe való szállítás előtt. (Kép: Resetnyev)
A legújabb GLONASSZ hold végső pályáját a hordozórakéta Fregat végfokozatával érték el, annak háromszori begyújtása után. Az első jelek szerint az űreszköz üzemképes. Ez az orosz navigációs műholdrendszer 54. tagja, tervezett működési élettartama 7 év. Néhány hónapos tesztelés után állhat szolgálatba. Idén ezen kívül még négy új űreszközzel szeretnék pótolni a rendszer kiöregedő holdjait, hogy a GLONASSZ teljes kiépítettsége – három pályasíkban 8-8 műholddal – folyamatosan fennmaradjon. Közülük az egyik szintén egy Szojuz rakétával jut a világűrbe, másik hármat pedig egyszerre egy Proton hordozórakétával szeretnének pályára állítani. Egy ilyen hármas start tavaly júliusban súlyos balesettel végződött, megsemmisítve három GLONASSZ holdat. Azóta a mostani volt az első alkalom, hogy új orosz navigációs műhold indításával próbálkoztak.
A mostani felbocsátás előtt a GLONASSZ összesen 28 működőképes műholddal rendelkezett, ezek közül 24 aktívan sugározza a navigációs rádiójeleket. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Fél perc alatt odaveszett három GLONASSZ műhold
15 év után megint teljes a GLONASSZ
A legújabb orosz navigációs műhold startja (Spaceflight Now)