Útjára indult Magyarország első műholdas navigációval rendelkező állatmentője. A Budapest legnagyobb menhelyét működtető Noé Állatotthon Alapítvány állatmentőjét naponta többször is hívják sürgős esetekhez, elütött vagy sérült, sebesült állatokhoz...
...akiknek az életét mentheti meg, ha időben kerülnek állatkórházba.
Az állatmentés versenyfutás az idővel: Néhány perc késés, egy komolyabb dugó vagy egy útelterelés végzetes lehet egy balesetet szenvedett állat számára.
A Noé Állatotthon Alapítvány (www.noeallatotthon.hu) állatmentőjét ezért a Navi-Gate Kft. támogatásával műholdas navigációs készülékkel szerelték fel. A több százezer forint értékű, Garmin Quest típusú, csúcskategóriás navigációs tulajdonságokkal rendelkező GPS automatikusan megtervezi a kapott cím alapján az optimális útvonalat és magyar hangon elnavigálja az állatmentőt a célpontig, majd onnan a lehető legrövidebb és leggyorsabb úton vezeti el az állatorvosig. Sokszor előfordul, hogy a cím teljesen ismeretlen az állandóan változó, a külkerületekben a beépítésekkel együtt gombamód szaporodó utcanevek és a sokszor logikátlanul össze-vissza számozott házak között nagyon nehezen és lassan tud eligazodni a mentő, ha csak nyomtatott térképre hagyatkozhat.
A műholdas navigáció hasznosságáról hamar meggyőződhetett az alapítvány, hiszen nemrég szinte ugyanazt az útvonalat kellett megtennie az állatmentőnek kétszer, hétköznap, ugyanabban a napszakban, hasonló forgalmi viszonyok között. Mindkét alkalommal a kiindulópont az állatotthon volt a XVII. kerületben. Az állatmentő második állomása mindkét esetben Zugló volt (néhány utcányi különbséggel), végcélja pedig az állatorvosi rendelő Rákoskeresztúron. Első alkalommal még műholdas navigáció nélkül indult útnak a mentő, ekkor a teljes menetidő (az állat felvételét leszámítva) 2 óra 10 perc volt. Két nappal később már a Garmin Quest-tel felszerelve állt készen a mentő, amikor a riasztás érkezett. A készülék teljesen más megközelítést javasolt, mint amin az állatmentő elindult volna, néhol kerülőútnak, sőt, hosszabbnak tűnt a tervezett útvonal. A vezető azonban rábízta magát az elektronikus útmutatóra és a teljes menetidő valóban
lerövidült: mindössze 1 óra 35 perc kellett, hogy a törött lábú állattal célba érjen a klinikára.
Az állatmentő elmondása szerint a legnagyobb előnyt az jelentette, hogy a készülék jelezte, melyek az egyirányú utcák, hiszen a nyomtatott téképpel több kört kellett megtennie feleslegesen, mire eljutott a megadott címre, a GPS-szel azonban ezek a problémák fel sem merültek.
Szerencsére az említett két alkalommal az elszállításra váró állatok nem voltak közvetlen életveszélyben, azonban a 35 perces idő-megtakarítás sok esetben tényleg életet menthet. A Noé Állatotthon Alapítvány jelenleg kb. 300 állatról gondoskodik másfél hektáros állatotthonában. A bekerülő kutyák és cicák nagy részét az állatmentő hozza be lakossági bejelentés alapján, ők azok a balesetet szenvedett hontalan állatok, akiknek ellátását és kórházba jutását a műholdas navigációs technika könnyebbé, gyorsabbá teheti.
Forrás: www.gps.hu