Kritikus lépésen jutott túl az európai űrszonda-páros: ma reggel útjára bocsátotta a Mars Express leszállóegységét, a Beagle 2-t.
2003. június 2-a óta utazott a Mars Express európai Mars-kutató űrszondán a Beagle-2. A küldetés szempontjából kritikus pillanat ma reggel, Közép-Európai idő szerint 9:31-kor következett be, amikor az anya-űrszondáról megkezdődött a leszállóegység leválása. A folyamatot a Mars Express fedélzeti kamerája követte és képekben rögzítette.
Mint ismeretes, a Beagle-2-nek nincs saját hajtóműve. Ezért az anya-űrszonda feladata volt, hogy a leszállóegységet a megfelelő helyen „ledobja” - így a Beagle-2 előre kiszámított pályáján december 25-én reggel szó szerint lepottyanhat a Mars felszínére. Az leszállóegység landolása az 1997-es Mars Pathfinder küldetésnél már bevált technológiát alkalmazza: hatalmas légzsákokkal tompítják az ütközést.
A Mars Express már december 16-án olyan pályára állt, amely biztosítja a leszállóegység számára a bolygó légkörébe való belépést, majd felszíntérést. Az orbiter egység is még néhány napig ezen a pályán marad, majd letér, hogy a bolygóba való „becsapódást” elkerülje és Mars-körüli pályára áll.