Bajkonurból, Proton rakétával állították pályára szombaton a Jamal-402-t. A Briz-M végfokozat ismét nem végezte el teljesen a feladatát...
A start érdekessége volt, hogy az orosz tulajdonú műhold indítást ezúttal a Proton rakéta kereskedelmi hasznosításával foglalkozó amerikai-orosz vegyesvállalat, az ILS (International Launch Services) szervezte. A Jamal-402 december 8-án, magyar idő szerint 14:13-kor emelkedett a magasba a kazahsztáni indítóhelyről. A Proton-M hordozórakéta első három fokozata mintegy 10 percen belül Föld körüli pályára helyezte a Briz-M végfokozatra szerelt űreszközt. A gyorsító fokozatnak ezután bő 9 órával, négy manőver után kellett volna elnyúlt átmeneti pályára állítani a Jamal-402-t. Innen a tervek szerint saját hajtóműveivel érte volna majd el fokozatosan a geostacionárius körpályát, 55° keleti hosszúság fölött. A Briz-M végfokozat utolsó begyújtása azonban – immár nem először a közelmúlt startjai során – nem tartott elegendően hosszú ideig: mintegy 9 perc helyett már 5 perc után megszakadt a pályaigazító manőver. Emiatt a Jamal-402 műhold a tervezettnél alacsonyabb, sőt az Egyenlítő síkjához közelebbi 9°-os helyett magasabb hajlásszögű pályán maradt.
Startelőkészületek: a Jamal-402 műhold és a Briz-M gyorsítófokozat összeszerelése. (Kép: Roszkoszmosz)
A 15 éves élettartamúra tervezett, a Thales Alenia Space vállalat Spacebus-4000C3 jelű platformjára épített távközlési műhold tulajdonosa a moszkvai székhelyű Gazprom Space Systems. Fedélzetén 46 Ku-sávú transzpondert visz magával. Feladata Oroszország, az egyes volt szovjet köztársaságokat tömörítő Független Államok Közössége, valamint európai, közép- és közel-keleti és afrikai országok közötti távközlési, adatátviteli kapcsolat megteremtése. Az energiaipari cégóriás Gazprom műholdas távközlési leányvállalatának nem ez az első űreszköze.
Egyelőre nem világos, hogy mi volt a Briz-M végfokozat hibájának kiváló oka – az ilyenkor szokásos vizsgálóbizottságok már alakulnak. Az sem ismert még, hogy van-e elegendő hajtóanyag a fedélzeten ahhoz, hogy a műhold maga korrigálni tudja a felbocsátáskor elszenvedett magasságvesztést, illetve ha igen, akkor a maradékkal mennyi hasznos élettartamra számíthatnak a tervezett 15 év helyett.
A Jamal-402 startjánál még minden rendben és időben zajlott. (Kép: Roszkoszmosz)
A statisztikák kedvelőinek: ez volt 1965 óta a Proton rakétatípus 383. indítása. Ebből 77 történt az ILS szervezésében, 1996 óta. (A többi szovjet, majd orosz állami megbízás volt.) Idén a nehézrakéta 11 alkalommal szállt fel, ebből 8 volt az ILS-repülés. Nem nehéz megjósolni, hogy az idén december végére tervezett újabb indítást most el kell halasztani, amíg a vizsgálódások végére nem érnek.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Két új orosz műhold Proton rakétával
EchoStar-16
A Proton rakéták újból zöld utat kaptak
Szerencsétlen műholdak
Megint egy adag űrszemét
A Jamal-402 startja (Spaceflight Now)
Gazprom Space Systems honlap