Írország együttműködési megállapodást írt alá az ESA-val a Sentinel műholdas adatok jobb kihasználása érdekében.
Ezzel a 4,8 milliós szigetország lett az 13. állam, amely belépett a Sentinel Collaborative Ground Segment Arrangement kereteibe. A megállapodás október 13-án írták alá Hollandiában az Európai Űrügynökség (ESA) és az Enterprise Ireland képviselői, röviddel azelőtt, hogy még aznap pályára állt az európai Copernicus program immár hatodik műholdja, a levegő minőségéről információval szolgáló Sentinel-5P.
A Sentinel-1A 2015 májusában, 12 nap alatt készített összesen 16 radarfelvételéből állították össze az Ír-sziget teljes mozaikképét, amelyen a színekkel különböző felszínborítási típusokat jelöltek. (Kép: módosított Copernicus Sentinel adatok 2015 / ESA, CC BY-SA 3.0 IGO)
Bár maguk a Copernicus Sentinel adatok a program adatpolitikája értelmében mindenki számára szabadon elérhetők, az ESA-val együttműködésben kialakított nemzeti együttműködések keretében még jobban ki lehet aknázni a földmegfigyelési adatokban rejlő gazdag alkalmazási lehetőségeket az adott ország számára. Az Európai Unió által kezdeményezett Copernicus programban az ESA az űrbeli infrastruktúra kialakításáért felelős. Ez nem szigorúan véve csak a Sentinel műholdak elkészítését és pályára állítását jelenti, hanem a hozzájuk kapcsolódó földi állomások működtetését és az adatközpontok kialakítását is magába foglalja.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az Írországgal (is) megkötött megállapodás nem csak az adatokhoz való hozzáférést garantálja, de az ESA részéről technikai segítséget kínál az adatok beszerzése, archiválása és a hazai gazdasági szereplők felé való továbbítása terén. Ezzel elősegíti a földmegfigyelési alkalmazások minél gyorsabb és szélesebb körű elterjedését az ír társadalomban és gazdaságban.
Észtország és a Sentinel egyezmény
GYORSHÍR: Úton a Sentinel-5P
Az ESA és Írország megállapodása a Copernicus adatok hasznosítására (ESA)
Írország Sentinel-1 műholdradaros mozaikképe (ESA)