Az ESA legnagyobb létesítményének otthont adó ország egy bő tucatnyi műholdat, számtalan űripari céget, egy komoly, készülő űrműszert és a fejlődő országokat segítő programot mondhat magáénak.
Az ENSZ Világűrbizottság Tudományos és Technikai Albizottsága ülésein az általános véleménycsere napirendi pontban a résztvevő országok és szervezetek beszámolnak előző évi eredményeikről. Az Albizottság legutóbbi, februári ülésszakán Hollandia képviselője is tájékoztatta az Albizottságot.
Az ország űrprogramjának irányítását, az űrpolitikai kidolgozását, a nemzeti programok működtetését és a képviseletet a nemzetközi szervezetekben (mindenekelőtt az ESA-ban) a Nemzeti Űriroda (National Space Office) látja el. A működő műholdak és operátoraik felügyelete viszont – mivel e tekintetben a legfontosabb kérdés a frekvenciahasználat jogszerűsége – a Holland Rádióhírközlési Ügynökség alá tartozik, amely a Nemzetközi Távközlési Unióval működik együtt. Felügyeletük alá öt műholdoperátor tartozik, amelyek együttesen 14 műholdat működtetnek.
A holland kormány 2015-ben 124 millió eurót fordított az űrtevékenység finanszírozására. Ebből 73 millió az ország ESA hozzájárulása, 15 milliót fizetnek tagdíjként az Eumetsatnak, a többi 36 millió euróból pedig a nemzeti programokat finanszírozzák, vagyis az Eumetsatot nem számítva az ESA- és a nemzeti programok 2:1 arányban részesednek a költségvetésből. Az ESA programok között Hollandia számára a kötelező tudományos program mellett prioritást jelent a hordozórakéta-fejlesztés, a földmegfigyelés és a technológiafejlesztés. A nemzeti programok közül az előadásban kiemelték a Sentinel–5P műholdhoz a Tropomi nevű műszer fejlesztését, valamint a G4AW programot, amelynek keretében a harmadik világ néhány országa számára fejlesztenek mezőgazdasági és vízügyi alkalmazásokat.
A Tropomi képalkotó spektrométer az ibolyántúli, a látható és a közeli infravörös tartományokban (UVN, azaz UV–VIS–NIR), illetve a 2,3 mikrométer körüli rövidhullámú infravörös tartományban (SWIR, Short Wave Infra-red) mér. A két egység által közösen használt távcső látómezeje 108 fokos. Az UVN spektrométer mindhárom csatornájához (UV, VIS és NIR) külön detektor tartozik.
A Sentinel–5P műholdra kerülő TROPOMI képalkotó spektrométer és alrendszerei (Kép: TNO / Airbus DS-NL)
A TROPOMI műszer ibolyántúli, látható és közeli infravörös tartományban (UVN) dolgozó egysége. (Kép: TNO / Airbus DS-NL)
Továbbfejlesztették a műholdas adatok portálját, amelyen keresztül a földmegfigyeléssel foglalkozó cégek, szervezetek a különböző alkalmazásokhoz ingyen hozzáférhetnek a Hollandiára vonatkozó műholdas adatokhoz. A Nemzeti Űriroda honlapján keresztül csaknem 70, a holland űrtevékenységben közreműködő cég és szervezet érhető el.
Végül, de nem utolsósorban, 2015 júliusában a Holland Űrtörvény hatókörét a CubeSatok üzembentartóira is kiterjesztették. A törvény 2008. január 1. óta hatályos, végrehajtója a Holland Rádióhírközlési Ügynökség, ez a szervezet adja ki a műholdak működtetéséhez szükséges engedélyeket. Mint hangsúlyozták, Hollandia teljes mértékben tartja magát az ENSZ űrszemét-kezelési ajánlásaihoz, ennek megfelelően a műholdak pályán töltött élettartamát 25 évben korlátozták. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
ENSZ űr-albizottsági ülés
Holland radarmozaik
Műholdak „radarszeme” a holland gátakon
Terjeszkedik a rotterdami kikötő
IJsselmeer, Hollandia
Az ENSZ Világűrbizottsága
A Tudományos és Technikai Albizottság 2016. évi ülésszaka
Előadás az ENSZ ülésszakon – Hollandia
A Holland Űriroda
Tropomi műszer a Sentinel–5P-re
G4AW program (Geodata for Agriculture and Water)
A Hollandia és a világűr című letölthető kiadvány (angolul)