Tesztelés céljára átadják a NASA-nak a Sierra Space vállalat Dream Chaser űrrepülőgépének első példányát.
A coloradói székhelyű Sierra Space tavaly év végén jelentette be, hogy elkészült az első Dream Chaser, amely a Tenacity (állhatatosság, kitartás, tartósság) nevet kapta. A gépet a NASA clevelandi (Ohio) John H. Glenn Kutatóközpontjába (John H. Glenn Research Center at Lewis Field, korábban Lewis Research Center), azon belül a Neil A. Armstrong Tesztközpontba (Neil A. Armstrong Test Facility) szállítják. Ott a Dream Chasert összekapcsolják a „Shooting Star” (hullócsillag) teherszállító modullal, majd a világ legerősebb rázópadján (Mechanical Vibration Facility) alávetik a vibrációs teszteknek. Eközben a Sierra Space-nél már épül a Dream Chaser második példánya, a Reverence (nagyrabecsülés, tiszteletadás). (A Dream Chaserhez kapcsolható, 4,6 méter hosszú Shooting Star teherszállító modul 4500 kg hasznos terhet szállíthat az ISS-re. A modul nem tér vissza a Földre, hanem az egyszer használatos teherűrhajókhoz hasonlóan a légkörben elég. Napelemtáblái 6 kW elektromos teljesítmény előállítására alkalmasak.)
A Sierra Space első Dream Chaser űrrepülőgépe, a Tenacity. (Kép: Sierra Space)
A Sierra Space-nek szerződése van a NASA-val a Nemzetközi Űrállomást kiszolgáló teherszállító jármű, nevezetesen a Dream Chaser automata űrrepülőgép építésére. A Tenacity ennek az első példánya, amely a tervek szerint már idén áprilisban elindulhat első próbarepülésére. Akkor a gépet a NASA floridai Kennedy Űrközpontjából (KSC, Kennedy Space Center) az ULA (United Space Alliance) új Vulcan Centaur rakétájával indítják, és a gép ugyancsak a KSC területén, az űrrepülőgépek egykori leszállópályára (Shuttle Landing Facility) érkezik vissza a küldetéséről. (A Vulcan Centaur első repülése január elején sikeresen megtörtént.) Itt látható egy videó a Dream Chaser 2017 novemberében sikeresen végrehajtott szabad légköri próbarepüléséről.
A Sierra Space munkatársai tavaly ünnepelték a cég űrrepülőgépe első példányának elkészültét. (Kép: Sierra Space)
A Dream Chaser tervezése és építése során a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy visszatérése közben a gépnek 1650 Celsius-fokos hőterhelésnek kell ellenállnia. A Sierra Space képviselői elmondták, hogy a gép autonóm repülési rendszerét minimum 15 repülés végrehajtására tervezték.
A Tenacity-vel repülései első sorozatában a tervek szerint hét alkalommal szállítanak utánpótlást az ISS-re. A SpaceX Dragon teherűrhajójához hasonlóan a Dream Chaser is alkalmas lesz arra, hogy kísérleti anyagokat és más eszközöket hozzon vissza az ISS-ről a Földre. (Erre az ISS-t jelenleg kiszolgáló másik két teherűrhajó-típus, a Northrop Grumman Cygnusa és az orosz Progressz nem alkalmas.) A Sierra Space távlati tervei között szerepel a Dream Chaser továbbfejlesztése. Alkalmassá kívánják tenni a gépet arra is, hogy az egykori űrrepülőgépek jóval kisebb változataként űrhajósokat szállítson az ISS-re és vissza.
A Dream Chaser a hozzá kapcsolt teherszállító modullal, a Shooting Starral. (Fantáziarajz: Sierra Space)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kísérletek a Dream Chaseren
Dream Chaser: siklórepülés és leszállás
Repült a Dream Chaser
Dream Chaser: földi tesztek
2024-es bemutatkozásra készül a Dream Chaser (Space.com)
Tenacity: a Sierra Space bemutatja a Dream Chaser első példányát (Space.com)