A NASA CubeSat kategóriájú műholdjainak párosa a sarkvidéki klíma megfigyelésére készült. Az első most indult egy Electron rakétával, a második heteken belül követheti.
A Rocket Lab cég Electron hordozórakétája május 25-én magyar idő szerint 9:41-kor indította el Új-Zélandból az amerikai űrhivatal első PREFIRE (Polar Radiant Energy in the Far-Infrared Experiment) műholdját. Ez egy két CubeSatból álló rendszer, a második példányt várhatóan június elején állítják majd Föld körüli pályára, a mostanihoz hasonló módon.
Két PREFIRE műhold a Föld körül. (Fantáziakép: NASA / JPL-Caltech)
A PREFIRE holdak feladata, hogy megmérjék, mennyi hőt nyelnek el és bocsátanak ki bolygónk sarki régiói. Az eddig nem alkalmazott, új típusú adatok hasznos hozzájárulást jelenthetnek majd az éghajlatot és a jégtakaró változását leíró modellszámításokhoz. Pontos modellekkel van csak esélyünk jobban előre jelezni a klímaváltozás alakulást, ami segít alkalmazkodni a változó környezeti feltételekhez.
A PREFIRE-1 műhold a tisztaszobában, az indítás előkészítés során. (Kép: Rocket Lab)
A NASA a két kis űreszközzel egyúttal azt is ki szeretné próbálni, hogy a nagyobb – és sokkal drágább, valamint lényegesen lassabban fejlesztett – műholdak helyett hogyan lehetne a jövőben célzottabb, rugalmasabb küldetéseket végrehajtani. Az előnyös ár és logisztika mellett az is fontos, hogy a két darab műhold, vagyis a két eltérő pályán működő CubeSat lehetővé teszi a rövid távú, időjárással összefüggő változások megfigyelését. A PREFIRE műholdjai mintegy 6 órás időeltéréssel követik majd egymást a sarkvidékek fölött húzódó pályáikon (525 km magasban, 97,5°-os inklinációval). A cipős doboz méretű (6 egységes, 6U) műholdakon egy-egy termikus infravörös spektrométert helyeztek el. A programra a NASA közel 33 millió dollárt költött.
Érdekesség, hogy a start napra pontosan a Rocket Lab első űrindítási kísérletének 7. évfordulóján történt. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
„Ez egy teszt”
A PREFIRE-1 indítása (Spaceflight Now)