2011-ben bőséges számban egészítették ki a rövidesen teljessé váló orosz navigációs műholdrendszert. A tegnapi volt az idei utolsó start.
Ezúttal egyetlen GLONASSZ-M típusú mesterséges holdat állítottak pályára egy Szojuz rakétával, az észak-oroszországi Pleszeckból. A start november 28-án, magyar idő szerint 9:26-kor történt. A Fregat végfokozat 13:13-kor helyezte a kijelölt közepes Föld körüli pályára az űreszközt. Ezzel a műveletet sikeresnek nyilvánították. (A nagyobb teljesítményre képes Proton rakéták egyszerre három ilyen műhold pályára állításával is megbirkóznak Bajkonurból.)
A Szojuz-2-1b rakéta pénteken került a pleszecki indítóállásba. (Kép: Orosz Védelmi Minisztérium)
A GLONASSZ egy globális műholdas navigációs rendszer, amelyet az orosz hadsereg üzemeltet. A katonai mellett a civil felhasználók is világszerte vehetik rádiójeleit, amelyek segítségével pontos hely- és időmeghatározásra képesek. A GLONASSZ az amerikai GPS rendszer orosz megfelelője.
A GLONASSZ műholdak M sorozata 7 éves élettartamúra tervezett űreszközökből áll. A mostani start napján összesen 23 GLONASSZ hold volt működőképes. A legutóbb, november 4-én felbocsátott három társuk beüzemelése jelenleg még tart. Két műhold karbantartás miatt nem sugároz jeleket, a szintén idén indult új generációs GLONASSZ-K hold pedig még ugyancsak tesztelés alatt áll. Végül egy hold jelenleg inaktív tartalékként szerepel a nyilvántartásban.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A rendszer teljes kiépítettségéhez, az egyenletes minőségű, egész Földre kiterjedő lefedettséghez 24 működő műholdra van szükség. Ha az októberben és novemberben indított öt is munkába áll, ezt a számot már túl is teljesítik, marad bőven tartalék is a rendszerben. A cél, hogy mindhárom pályasíkban legyen 2-2 bármikor, akár napok vagy hetek alatt bevethető csereműhold, arra az esetre, ha egy régebbi űreszköz felmondaná a szolgálatot. A GLONASSZ rendszer teljesen kiépített állapotában az Egyenlítőhöz 64,8°-os szögben hajló pályasíkok 8-8 aktív műholdat tartalmaznak, egyenletesen elosztva. A közel kör alakú műholdpályák magassága 19 100 km.
Három GLONASSZ műhold indult
Késések után pályán az orosz navigációs műhold
GLONASSZ: itt a legújabb generáció
A legújabb orosz navigációs hold startja (Spaceflight Now)