Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Újjáéledő űrturizmus (2. rész)
(Rovat: Űrturisták és magánűrhajók - 2020.09.04 07:15.)

Az új amerikai űrhajó rendszerbe állásának köszönhetően megélénkülni látszik az orbitális űrturizmus. Cikkünk második részében a szóba jöhető utasok személyét tekintjük át.

Cikkünk első részében a Space Review írása alapján összefoglaltuk, milyen új lehetőségek nyílnak arra, hogy nem hivatásos űrhajósok űrturistaként (az űrrepülések résztvevőiként) a Space Adventures vagy az Axiom cégek ügyfeleiként Szojuz vagy SpaceX Crew Dragon űrhajókon eljussanak a világűrbe. Ahogy ígértük, most áttekintjük, kiket tart a Space Review esélyesnek arra, hogy 2021 végén beüljenek az űrhajókba.

Az Axiom kínálta lehetőség elsősorban olyan államok számára lehet érdekes, amelyek ily módon szeretnék „nemzeti űrhajósukat” a világűrbe juttatni. Jelenleg egyetlen olyan ország van, amely saját űrhajóscsapattal rendelkezik, de nincs technikai lehetősége űrhajósát önerőből a világűrbe juttatni, az Egyesült Arab Emírségek. Korábbi cikkünk szerzője 2021-et sejteti alkalmas időpontnak az emirátusi űrhajós repülésére, a Space Review cikkírója későbbi időpontra gondolhat, amikor középtávú tervekről ír.

Komolyan felmerült a lehetősége a világűrben, valódi és tartós súlytalanságban filmek forgatására is, a vállalkozásban Tom Cruise, az Axiom, a SpaceX és a NASA lehet érdekelt. Több film ötlete is felmerült, a megvalósítást a szerző 2022–23-ra tippeli.

Következő lehetőségként a szerző az első német űrhajósnő repülését mérlegeli. Amint arról korábban írtunk, ezt a 2016-ban indított „Die Astronautin” projekt keretében kívánja egy vállalkozás megvalósítani, két jelöltet már évekkel ezelőtt kiválasztottak Insa Thiele-Eich és Suzanna Randall személyében. A remélt szponzorok azonban nem karolták fel kellő mértékben az ötletet, ezért a szervezők német állami szervekhez fordultak, a terv finanszírozását kérve. Ennek megszerzésére vonatkozóan már 2020 elején is csak „mérsékelt optimizmussal” nyilatkoztak, a járványhelyzet viszont még ehhez képest is sokat rontott a kilátásaikon. Éppen ezért a Space Review szerzője „nagyon valószínűtlennek” tartja, hogy az első német űrhajósnő az Axiom első ügyfelei közé tartozhatna.

A következő jelölt Szatosi Takamacu (Satoshi Takamatsu) japán üzletember, aki már 2015-ben Sarah Brightman tartalékaként megkezdte a felkészülést az űrrepülésére, de Brightman visszalépésekor még nem állt készen a repülésre, viszont azóta sem adta fel terveit. Időközben befejezte a kiképzést és megszerezte a repülési engedélyt. Ha az újabb orvosi ellenőrzéseken megfelel, nem kizárt, hogy ő lehet a Szojuzzal két turistát szállító küldetés egyik utasa.

2019 júliusában Tina (Tyinatyin) Kangyelaki grúz–görög–örmény származású orosz újságírónő és tévés sportriporter a közösségi médiában jelentette be, hogy alávetette magát a Szojuz űrhajón történő repüléshez szükséges orvosi vizsgálatnak, és azon sikeresen megfelelt. A hírek és saját közlései nem szóltak arról, ki finanszírozná a repülését, de ez nem zárja ki azt, hogy komolyan készül az űrrepülésre. A Space Adventures ugyanis első lépésként titoktartási nyilatkozatot írat alá a komolyan érdeklődő ügyfeleivel, de a sok közösségi médiás fecsegés ennek megsértését jelenthetné.

Különleges jelöltnek tekinti a szerző az Olasz Légierő pilótáját, Walter Villedeit. Villedei többször járt Csillagvárosban, ahol az űrhajóskiképzés részét képező feladatokat is elvégzett. A szerző szerint az Olasz Légierő támogatja Villedei űrhajósterveit, és ezt tartja az egyik oknak, amiért a korábban ugyancsak a Légierő kötelékében szolgáló Samantha Cristoforetti 2020 januárjában otthagyta az állományt és az ESA alkalmazottjaként folytatta pályáját. Nem túl valószínű, de a szerző szerint elképzelhető, hogy az Olasz Légierő a Space Adventures közreműködésével küldené a világűrbe saját űrhajósát.


Az Olasz Légierő pilótája, Walter Villedei (jobbról a második) orosz űrhajósok társaságában már végrehajtotta a kiképzés bizonyos elemeit, bár eddig sem ő maga, sem az olasz kormány nem erősítette meg űrrepülésének tervét. (Kép: Aeronautica Militaire)

Az említetteknél esélyesebb jelöltnek tűnik az osztrák születésű német Johanna Maislinger, aki a Die Astronautin űrhajós-válogatáson bejutott a legjobb 30 közé. A 34 éves hivatásos pilótanő akár a Szojuz MSZ–20 repülés utasaként is felbukkanhat, bár anyagi forrásai bizonytalanok. Maislinger úgy véli, hogy a német űrhajósnő válogatásán csak azért esett ki, mert osztrák állampolgár, ezért saját útját kezdte járni, és saját maga nézett szponzorok után, amelyek közül a cikk a Siemenst és a Red Bullt is említi. A Space Adventures ideális jelöltnek tartja a mérnöki és orvosi végzettséggel is rendelkező, egyes extrém sportokban is jártas pilótanőt. Kvalitása és sugárhajtású repülőgép kapitányaként szerzett tapasztalata különösen alkalmassá teszi arra, hogy a SpaceX Dragon hivatásos űrhajós nélkül, négy fizető utassal végrehajtandó repülésén ő legyen a „főnök”. A Space Adventures nem kommentálta a Maislinger személyéről szóló híreket, maga Maislinger pedig beszüntette megnyilatkozásait a közösségi médiában, mint ahogy a német és az osztrák hivatalos sajtótól is távol tartja magát.


A hivatásos pilótaként dolgozó Johanna Maislinger már 2017-ben megerősítette, hogy szponzorai készek dollármilliókkal támogatni űrrepülését. (Kép: Johanna Maislinger)

A Space Adventures moszkvai irodája bejelentette, hogy két ügyféllel már szerződést kötöttek Szojuz-repülésre, de neveket és további részleteket csak egy évvel a 2021 decemberére tervezett repülés előtt hoznak nyilvánosságra. Várhatóan ez év végén a cikkünk első részében ismertetett lehetőségeknek megfelelően várt további hét űrturista személyét is megismerhetjük. A kiképzéseknek 2021 elején meg kell kezdődniük. A SpaceX és az Axiom egyaránt hangsúlyozza, hogy a kiképzés csupán három hónapig fog tartani, és azt teljes egészében az Egyesült Államokban végzik. Mindenesetre az Axiom tervei esetében az ISS-t meglátogató űrhajósoknak meg kell ismerniük az orosz modulokat is, és ezt legegyszerűbben az orosz kiképzőközpontban tehetnék meg. A Gagarin Űrhajóskiképző Központból származó hírek szerint a Space Adventures Szojuzon utazó ügyfeleinek 2020 decemberében el kell kezdeniük a kiképzést, mert máskülönben nem tudják 2021 januárjában a téli túlélési gyakorlatot végrehajtani. Úgy tűnik tehát, hogy ez lesz a 2021 végi űrturista-repülések előkészületeinek a nyitánya. Az újabb fejleményekről rendszeresen tájékoztatjuk olvasóinkat!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024