Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az űridőjárás kutatása Ausztriában
(Rovat: Űridőjárás - 2018.03.11 07:15.)

Három osztrák intézet vesz részt űridőjárási kutatásokkal az ESA kozmikus veszélyek (SSA) programjában, de az osztrák űridőjárási program ennél jóval sokrétűbb.

Az ENSZ Világűrbizottság Tudományos és Technikai Albizottsága ez évi, január 29. és február 9. között Bécsben tartott ülésén a hagyományoknak megfelelően számos résztvevő ország és szervezet szakmai előadásban számolt be eredményeiről, terveiről. Mai cikkünkben az űridőjárás napirendi pontban elhangzott előadás alapján Ausztria űridőjárással kapcsolatos tevékenységét foglaljuk össze. Az előadást Manuela Temmer, a Grazi Tudományegyetem (Karl Franzens Egyetem) Fizikai Intézetének munkatársa, a Nemzetközi Űridőjárási Kezdeményezés (ISWI, International Space Weather Initiative) osztrák nemzeti koordinátora tartotta. (Elhangzott az ülésszakon egy áttekintő előadás Ausztria űrtevékenységének egészéről is, ez azonban alig különbözik a tavaly a Világűrbizottságban elhangzott hasonló előadástól, ezért korábbi cikkünkre és a Világűriroda honlapján elérhető eredeti előadásra utalunk – lásd lent.)


A Grazi Tudományegyetem Fizikai Intézetében NASA SDO obszervatóriuma 19,3 nm-en készített EUV felvételein (balra) kijelölik a koronalyukak területét (fehér körvonal), kiszámítják a napszél sebességét a Föld távolságában, és az eredményeket összehasonlítják a megfigyelésekkel (jobbra). (Kép: University of Graz / M. Temmer 2018)

Az űridőjárással kapcsolatos osztrák munka jelentős részben az Európai Űrügynökség (ESA) kozmikus veszélyek (SSA, Space Situational Awareness) programjához kapcsolódik. A Grazi Tudományegyetem Fizikai Intézete az ESA SSA helioszféra időjárása programban (ESA-SSA Heliospheric Weather) valós idejű napszél-előrejelzést ad, valamint a koronakitörések előrejelzésére alkalmas eljárásokat tesznek közzé (ESWF program, empirical solar wind forecasting). A szervezetileg az egyetemhez tartozó Kanzelhöhe Obszervatórium az ESA SSA a Nap űridőjárása alprogramjához (ESA-SSA Solar Weather) kapcsolódóan valós időben a napflerekre vonatkozó figyelmeztetéseket ad ki, emellett folyamatosan követik a Nap felszínén látható filamentumokat. Részt vesznek az EU Nap–Föld-fizikai kutatási és adatmegőrzési SOTERIA (Solar–Terrestrial Investigations and Archives) programjában is.


A Villach (Karintia, Ausztria) közelében lévő Gerlitzen oldalában működő Kanzelhöhe Obszervatóriumban folyamatosan figyelik a Napot a H-alfa és az ionizált kalcium hullámhosszán, valamint fehér fényben. A felvételek archívuma is elérhető. (Kép: University of Graz)

A Seibersdorf Laboratóriumok munkája az ESA SSA kozmikus sugárzás (ESA-SSA Space Radiation) alprogramjához kapcsolódik, ők az utasszállító repülőgépek utasait és személyzetét érő sugárzásra vonatkozó méréseket végeznek és adnak közre az AVIDOS program keretében.


A Seibersdorf Laboratóriumok folyamatosan közzéteszi repülésdozimetriai térképeit a 8–13 km közötti magasságokra. (Kép: AVIDOS, Seibersdorf Labor GmbH, ESA)

Az osztrák Központi Meteorológiai és Geodinamikai Intézethez tartozó Conrad Obszervatóriumban a geomágneses tevékenység által indukált áramokat vizsgálják. Ezek azok az áramok, amelyek a távvezeték-hálózatokban mágneses viharok nyomán léphetnek fel, és károkat okozhatnak a transzformátorokban. Ilyen egyenáramú áramlökéseket az osztrák hálózat transzformátoraiban is kimutattak. Az Osztrák Tudományos Akadémia grazi Űrkutatási Intézetében (ÖAW Institut für Weltramforschung) egy-egy csoport a bolygók magnetoszféráját, illetve a helioszférát kutatja. Vizsgálják a koronakitörések terjedését, a napszél és a magnetoszférák kölcsönhatását és a koronakitörések által okozott sűrűségváltozásokat a légkörben. Emellett az űridőjárást kutató űreszközökre műszereket készítenek, például az idén induló koreai Geo-Kompsat-2A műholdra magnetométert építettek. A Grazi Tudományegyetem kezelésében lévő, tavaly május óta működő vevőállomással bekapcsolódtak a Nap rádiós megfigyelését végző e-CALLISTO hálózatba, megfigyeléseiket a 45–80 MHz, illetve a 100–800 MHz frekvenciasávokban végzik. Az egyetem a VarSITI (Variability of the Sun and Its Terrestrial Impact) hálózatban naponta e-mailben a gyors napszélnyalábokra vonatkozó előrejelzéseket küld szét. A Kanzelhöhe Obszervatórium honlapján a nagyközönség számára németül teszi közzé az űridőjárással és a naptevékenységgel kapcsolatos legfontosabb információkat.


A Kanzelhöhe Obszervatórium a weltraumwetter.at oldalon a nagyközönség számára is közzéteszi az űridőjárással és a naptevékenységgel kapcsolatos legfontosabb információkat. Mivel az oldal a nagyközönségnek szól, csak németül működtetik. (Kép: Observatorium Kanzelhöhe für Sonnen- und Umweltforschung)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024