Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Célba ért a DART
(Rovat: Távoli világok kutatói, Katasztrófák ellen , Amerika és az űrcsillagászat - 2022.09.27 06:25.)

A NASA űrszondáját nagy sebességgel belevezették egy kisbolygóba. Hamarosan kiderül, hogy sikerült-e mérhető módon megváltoztatni az égitest pályáját.

A DART (Double Asteroid Redirection Test) feladatát a minap részletesen ismertettük, így most inkább az izgalommal várt művelet eredményének gyors bemutatására szorítkozunk. Ez volt az első alkalom az emberiség történetében, amikor a valóságban – és nem csak mozifilmen – megkísérelték szándékosan megváltoztatni egy földközeli kisbolygó pályáját. A módszer potenciális alkalmazása lehet a jövőben, ha netán el kellene téríteni egy a Föld felé tartó és az ütközés veszélyével fenyegető kis égitestet.

A 2021 novemberében indított DART magyar idő szerint ma, szeptember 27-én 1:14-kor találta el a 65803 Didymos nevű kisbolygó kísérőjét, a Dimorphos kisbolygót. Hogy az eltérítés sikerült-e, vagyis a Dimorphosnak a Didymos körüli, közel 12 órás periódusú pályán a keringési idő számottevően megváltozott-e, várhatóan egy-két héten belül sikerül kimérni. A remélt változás bő 1 percnél nagyobb kell legyen ahhoz, hogy földi és űrtávcsöves megfigyelések alapján ennyi idő alatt is biztonsággal meg lehessen állapítani az értékét. A Didymos–Dimorphos rendszer optikai távcsöves és radaros megfigyelései most kezdődnek, és a minél pontosabb eredmény érdekében mintegy fél éven át folytatódnak, egészen addig, amíg a kisbolygók láthatóak maradnak a Földről. A modellszámítások szerint a pályaváltozás mértéke erősen függ a kis égitest összetételétől, szerkezetétől és alakjától.

A NASA élőben közvetítette a DART szonda DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation) kamerájának rendszeresen frissített felvételsorozatát, egészen addig, amíg az adás meg nem szakadt, vagyis az űrszonda el nem találta a célpontját. Ekkor a DART a kamerájával együtt megsemmisült.

A DART űrszonda DRACO kamerája elő felvételsorozatának visszajátszása a megközelítés utolsó közel 2 órájáról, egészen a becsapódás előtti pillanatokig. (Forrás: NASA / YouTube)

A mintegy 160 m átmérőjű Dimorphost a Földtől 11 millió km-es távolságban találták telibe (pontosabban a középponthoz képest 17 m-es eltéréssel). A rádiós kommunikáció időkésése 38 másodperc volt. Az űrszonda és a kis égitest relatív sebessége 6,5 km/s volt a becsapódáskor. Az autonóm üzemmódban történű művelet során minden a tervek szerint, hiba nélkül zajlott.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024