Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Izraeli műhold Falcon-9-cel Nem csak a SpaceX, de a világ idei utolsó űrindítása volt az EROS-C3 felbocsátása Kaliforniából. A start helyszíne a Vandenberg Űrhaderő-támaszpont, időpontja december 30-án magyar idő szerint 8:38 volt. A hasznos teher a 186 millió dolláros EROS-C3 (Earth Resources Observation Satellite) nagyfelbontású földmegfigyelő műhold, az izraeli ImageSat International (ISI) megrendelésére. Először essen szó magáról a műholdról. Viszonylag kevés nyilvános információ érhető el róla, nem véletlenül: elsődleges felhasználói ugyanis az izraeli kormányzati és katonai szervek lesznek. Annyit azért lehet tudni, hogy felbontása pánkromatikus üzemmódban 30 cm-es. Ez megegyezik azzal, amit a világ jelenlegi legfinomabb felbontást nyújtó kereskedelmi optikai földmegfigyelő űreszközei – a Maxar WorldView és az Airbus Pléiades-Neo holdjai – tudnak. Multispektrális (többszínű) képalkotásnál 60 cm-es a felszíni felbontás.
(Fantáziakép: ISI)
Az EROS-C3 egy sorozat harmadik tagja, a C1 és C2 jelűeket követi. Ezeket azonban nem az ISI indította, ilyen néven ne keressék őket az archívumunkban. A korábban mások által pályára juttatott műholdakat „kereskedelmi használatba vették” – könnyen lehet, hogy az izraeli katonai Ofek kémműholdsorozat egykori tagjairól van szó. Ez azt jelenti, hogy bár nem az ISI rendelkezik a műholdak fölött, de felvételeik kereskedelmi hasznosítására kizárólagos joggal bír.
Érdekesség, hogy Kaliforniából szokatlan irányba indították az űreszközt. Ennek oka a megcélzott retrográd (vagyis a Föld tengely körüli forgásának irányával ellentétes) pálya. Az izraeli műholdak azért használnak retrográd pályákat, mert amikor saját országuk területéről indulnak, akkor biztonsági okokból nyugati irányba – vagyis a Földközi-tenger és nem a sűrűn lakott szárazföld felé – kell felemelkednie a hordozórakétáknak. További érdekesség, hogy bár a SpaceX eddig már meglehetősen sok űrindítást hajtott végre, mégis ez volt a legelső alkalom, hogy – a közel poláris, napszinkron pályáktól eltekintve – retrográd pályára vittek fel egy műholdat.
A Falcon-9 startja, amely után az első rakétafokozat a szárazföldre, a Vandenberg bázis területére szállt le, idén az utolsó volt a SpaceX számára. A rekordszámú, összesen 61 indítás azt jelenti, hogy átlagosan egy hetesnél is sűrűbb egymásutánban követték egymást az indítások a cég három használatban levő startállásának (egy Kaliforniában, kettő Floridában) valamelyikéről. Ezzel sikerült teljesíteni az év elején beharangozott ambiciózus célokat. | |||
|