Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Odaveszett a két utolsó Pléiades-Neo
(Rovat: Navigáció és térképészet, A nemzetbiztonságért , Üzlet és munkahely - 2022.12.21 07:10.)

Az Airbus fejlett, nagyfelbontású földmegfigyelő műholdjai sorozatának harmadik és negyedik tagja egyszerre startolt Francia Guyanából, de a Vega-C rakéta kudarcot vallott.

A Vega-C rakétával felbocsátandó Pléiades-Neo-5 és -6 egyben a konstelláció két utolsó darabja lett volna. A műholdak tervezője, finanszírozója, építője és üzemeltetője is az Airbus Defence and Space vállalatcsoport. Az előző két űreszköz 2021 áprilisában (Pléiades-Neo-3) és augusztusában (Pléiades-Neo-4) került alacsony Föld körüli pályára, egy-egy Vega rakétával. A sorszámozás ne tévesszen meg senkit, a műholdrendszer csak négy elemből áll. Korábban két első generációs Pléiades műhold indult, még 2011-ben és 2012-ben.

A mostani start volt az idén júliusban bemutatkozott, továbbfejlesztett Vega-C (Vega Consolidation) rakétatípus második, egyben első szolgálatszerű kereskedelmi repülése. Az új, megnövelt kapacitású európai hordozórakétával immár egyszerre két Pléiades-Neo holdat is el tudtak indítani. A start november végéről húzódott mostanra, vagyis december 21-én magyar idő szerint 2:47-re. A helyszín Kourou volt.


A Vega-C rakéta a második, VV22 jelű repülése előtt. (Kép: ESA / CNES / Arianespace / Photo Optique Vidéo du CSG / J.M. Guillon)

Percekkel a felemelkedés után a második fokozat Zefiro-40 hajtóművének működésében hiba lépett fel. Az első adatok szerint az üzemanyag nyomása lecsökkent. A rakéta és hasznos terhe a starthely közelében az Atlanti-óceánba zuhanva végezte rövid pályafutását.

A négy azonos felszereltségű műholdból álló Pléiades-Neo rendszer áttörést jelent a műholdas földmegfigyelés területén. Feltehetően a most elveszett műholdakat újra fogják építeni, így a rendszer teljes kiépítése késik. Az űreszközökkel rendkívül jó, akár 30 cm-es földfelszíni felbontást is el lehet érni. A felszín egy adott pontja fölé napjában többször is visszatér a konstelláció egy-egy műholdja. Az űreszközök rugalmasan programozhatók, akár negyed órával a megfigyelés előtt a kívánt megfigyelési célpontra állíthatók, az elkészített képek pedig 1 órán belül rendelkezésre is állhatnak. A leképezhető felszíni sáv szélessége 14 km, ami ebben a felbontási kategóriában egyedülálló. A műholdképek ráadásul kereskedelmi forgalomban hozzáférhetők.

A közel poláris napszinkron pályán működő Pléiades-Neo holdak naponta 2 millió km2 területet tudnak leképezni. Adataikat védelmi és polgári célokra egyaránt hasznosítják.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024