Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tajvani műhold Falcon-9-cel
(Rovat: Navigáció és térképészet, SpaceX - 2017.08.25 07:15.)

A FORMOSAT-5 földmegfigyelő holdat a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpontról indították a SpaceX rakétájával.

A start időpontja augusztus 24-én, magyar idő szerint 20:50 volt. A rendszerint inkább Floridából indított Falcon-9 rakéta most ötödször indult az Egyesült Államok nyugati partjáról. (Összesítésben a mostani volt a rakétatípus 40. startja.) A SpaceX ezúttal is visszahozta a Falcon-9 első fokozatát a Csendes-óceánra küldött úszó platformra, későbbi újbóli hasznosítás céljából. A mostani volt idén már a 12. Falcon-9 start.

A 475 kg-os starttömegű FORMOSAT-5 a tajvani űrügynökség (Taiwan’s National Space Organization) megrendelésére és finanszírozásával készült. Ez az ország első teljesen belföldi építésű földmegfigyelő műholdja. A pólusok fölött húzódó napszinkron pályán 720 km magasból készít majd felvételeket a felszínről. Érdekesség, hogy az alacsony pályára szánt, viszonylag kis tömegű űreszközhöz a Falcon-9 kapacitása túl nagy. Eredetileg nem is ezzel, hanem az egyetlen Merlin hajtóművel építeni tervezett Falcon-1e rakétával szerették volna indítani, de ennek a kisebb hordozóeszköznek a fejlesztésével a SpaceX leállt, inkább a Falcon-9-re koncentrálva. A tajvani kormány 2010-ben (!) eredetileg 23 millió dollárt fizetett az indításért, ami kevesebb, mint a Falcon-9 startok mostani listaárának a fele.

A FORMOSAT-5 fedélzetén két fő műszer repül. Az optikai kamera akár 2 m-es felszíni felbontású fekete-fehér felvételek készítésére alkalmas. Többszínű üzemmódban a felbontás kétszer gyengébb. A távérzékelő berendezés mellett egy tudományos kísérlet (Advanced Ionospheric Probe) is helyet kapott a műholdon, célja az ionoszféra plazmájának vizsgálata.


Elkészült a távérzékelő berendezés (Remote Sensing Instrument, RSI) a tajvani FORMOSAT-5 műholdhoz. (Kép: NARLabs)

A korábbi tervek szerint a tajvani műhold társai a világűrbe vezető úton további kis űreszközök (CubeSatok) lettek volna, szám szerint közel 90 darab. A pályára állításukra szolgáló Sherpa adaptert a seattle-i székhelyű Spaceflight cég készítette, és ők szervezték volna az „utasokat” is. De a FORMOSAT-5 indításának több éves késése miatt elálltak a tervektől. Helyette később, valószínűleg jövőre egy dedikált Falcon-9 indítás alkalmával állítanak majd pályára egy csomó nanoműholdat. Azok viszont, amelyek a FORMOSAT-5-tel együtt repültek volna, időközben jórészt már más indítási lehetőségeket találtak egyéb rakéták másodlagos terheiként. (Idén korábban az indiai PSLV és az orosz Szojuz rakéta egy-egy startja alkalmával egy csomó apró műhold került pályára.)

A tajvani FORMOSAT sorozat első tagja (más néven ROCSAT-1) 1999-ben, a második 2004-ben indult. A hat mikroműholdból álló, a légkört és az ionoszférát kutató FORMOSAT-3 (COSMIC) program 2006-ban indult. Feltehetően babonaságból a 4-es sorszám kimaradt, így következhetett most a FORMOSAT-5.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024