Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kavargó aeroszolok
(Rovat: Környezetünk védelme, Időjárás és előrejelzése - 2020.04.30 07:15.)

Az ausztrál bozóttüzek füstjének és más aeroszoloknak a légköri terjedését bemutató animációt tett közzé a NASA.

Az aeroszolok eloszlását bemutató videót a Goddard Űrközpontban a NASA GEOS-FP (forward processing) adatbázisa alapján állították össze. (Az adatbázis 1–3 óra időbeli, illetve földrajzi szélességben 0,5°, hosszúságban 0,3125° felbontású adatokat tartalmaz.) A fél évet átfogó animáción a légkör állapota 2019. augusztus 1. és 2020. január 29. között követhető, amely időszak legsúlyosabb környezeti károkat okozó eseménye a decemberben és januárban Ausztrália nagy területein pusztító tűzvész volt. Az animáció második felében jól követhető, amint a kelet felé sodródó füst szétterjed a Csendes-óceán déli területei fölött, egészen Dél-Amerikáig, sőt azon túl is.


A légköri aeroszolok eloszlása 2020. január 8-án, a lenti mozgókép egy pillanatfelvételén. Az ausztrál bozóttüzek füstcsóvája végighúzódik a Csendes-óceán déli részén, sőt foszlányai az Atlanti-óceán fölött is felismerhetők. Feltűnő a képen a nyugat felé sodródó szaharai por, amely Dél-Amerika északi partjainál visszakanyarodik, és keskeny csíkját az áramlás Európáig sodorja. A kép alatti színkódok vonatkoznak a lenti videóra is. (Kép: NASA Goddard Space Flight Center)

A filmen ötféle aeroszol mennyiségét ábrázolták, a különböző formában a légkörbe kerülő szenet (piros), a szulfátokat (zöld), a port (narancs), a tengeri sót (világoskék) és a nitrogénvegyületeket (rózsaszín). A filmen különböző időjárási események is követhetők, például a tavaly augusztusban és szeptemberben a Karib-térségben pusztító Dorian hurrikán. Jól látható számos, a Csendes-óceán fölött kialakuló tájfun, közülük a legnagyobb az októberi Hagibis. Feltűnő a szaharai por változó intenzitású, de többé-kevésbé folyamatos áramlása az Atlanti-óceán fölött, egyes portömegek a Karib-szigeteket, Közép-Amerikát és Dél-Amerika északi területeit is elérik. Ugyancsak feltűnő a tavaly augusztusban és szeptemberben Dél-Amerikában, Afrika egyenlítői térségében és Indonéziában pusztító tüzek nyoma. Látható, hogy az óceánok párolgásával a levegőbe kerülő tengeri só folyamatosan jelen van a légkörben, eloszlása kirajzolja az áramlási rendszereket, erős forgószeleket.

Ötféle aeroszol (szén, szulfátok, por, tengeri só és nitrogénvegyületek) áramlása a légkörben 2019. augusztus 1. és 2020. január 29. között. (Forrás: NASA Goddard Space Flight Center )

Az Ausztráliát sújtó tűzvész nemcsak helyben okozott óriási károkat, hanem a levegő minőségére is tartós és nagy területre kiterjedő kedvezőtlen hatása volt. A hosszan elnyúló füstcsóva az animáción is jól követhető, az azonban nem látszik, hogy a füst fölfelé is terjedt, egészen a troposzféra felső, sőt a sztratoszféra alsó rétegéig feljutott, ahol hosszú ideig megmarad.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024