Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Óriásrakéta kicsiben
(Rovat: Kínai rakéták - 2022.12.01 06:15.)

Egy új kínai magáncég saját, többször felhasználható rakétája fejlesztésén dolgozik. Az ihletet a SpaceX Starshipjéből merítették.

A pekingi székhelyű Space Epoch vállalatnak sikerült előteremtenie a fejlesztés megkezdéséhez szükséges összeget, bár ennek nagyságát nem számszerűsítették. Végső céljuk egy rozsdamentes acélból készülő rakéta elkészítése. A rakéta hajtóművei a Starship Raptorjához hasonlóan metánt és folyékony oxigént használnának üzemanyagként. Céljuk az, hogy a 64 méter magas rakétájuk 6500 kg hasznos terhet legyen képes 1100 km magas napszinkron pályára állítani. Az új kínai rakéta tehát méretét és teljesítőképességét tekintve is jóval kisebb lesz a Starshipnél, amely 110 tonna hasznos terhet tud majd alacsony Föld körüli (LEO) pályára állítani.

Első lépésként a Space Epochnál rozsdamentes acélból elkészítették a rakéta 3,0, illetve 4,0 méter átmérőjű, vékony falú hajtóanyag-tartályait. Közlésük szerint ez jelenti az alapot ahhoz, hogy később az egész rakétát is rozsdamentes acélból építsék meg. A rakéta hajtóműve viszont nem saját fejlesztés lesz, azt egy másik kínai startup cégtől, a Csiucsou Jüncsientől (Jiuzhou Yunjian) szándékoznak megvásárolni. A cég közleményében vázolták terveiket, melyek szerint több területen is szándékukban áll bekapcsolódni a kínai űrprogramba, így részt vennének az űrszállításban, az űrturizmusban, az űrállomás építésében és a távoli világűr felderítésében.


A kínai Space Epoch vállalat üzemében rozsdamentes acélból készült hajtóanyag-tartály. (Kép: Space Epoch)

Kínában a magán űripar a 2010-es évek második felében indult virágzásnak, miután egy 2014-es kormánydöntéssel megnyitották az űrszektort a magántőke számára. Ennek nyomán számos cég alakult, például a Landspace, az iSpace, a Galactic Energy, az Orienspace, a Deep Blue Aerospace, a Space Pioneer, a Space Transportation és a Linkspace, valamint az Expace, a CAS Space és a China Rocket, utóbbi három állami mammutvállalat leányvállalati. Rakétafejlesztéseikről korábbi cikkeinkben adtunk áttekintést (itt és itt). A legújabb induló cégek egyike a Space Epoch, új vállalkozásról lévén szó, várhatóan első rakétájuk indítására még hosszabb időt kell várni.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024