Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Japán űrszonda vesz mintát egy kisbolygóból (1. rész)
(Rovat: Japán a világűrben, Távoli világok kutatói , Kis űreszközök nagy szerepe - 2003.05.11 20:24.)

Május 9-én egy japán hordozórakétával indult kozmikus útjára a japán fejlesztésű MUSES-C űrszonda. A mintegy négy és fél évig tartó űrkisérlet célja: mintavétel egy kisbolygónál és annak visszaszállítása a Földre!

A japán M-5 hordozórakéta az eredeti terveknek megfelelően, helyi időben 13:29-kor (04:29 GMT) indult a Felkelő Nap országának Kagoshima Űrközpontjából. Amennyiben az űrkisérlet sikerrel zárul, akkor az Apollo holdexpedíciók óta előszőr fog előfordulni, hogy egy másik égitestről mintát szállítunk saját bolygónkra!

Az ISAS (Institute of Space and Astronautical Sciences) terve tehát igen grandiózus, egyben meglepően szerény költségvetésből, és kisméretű űreszközökkel tervezik megvalósítani. A célpont a mindössze 500 méter átlagos átmérőjű 1998SF36 navű aszteroida, melyhez az űrszonda eléggé bonyolult pályán, ún. hintamanőverek egész sorozatát végrehajtva fog eljutni. A kisbolygó távolsága a Földtől a két év múlva esedékes odaérkezéskor mintegy 500 millió kilométer lesz. A MUSES-C több hónapig fog az aszteroida körül keringeni, miközben megfigyeléseket végez, és mintákat gyűjt. Az elképzelések szerint összesen háromszor fogja annyira megközelíteni az égitestet, hogy onnan apró részecskéket gyűjthessen be.

A megközelítések előtt a MUSES-C-ről leválasztanak egy kisebb labdára emlékeztető, fénykibocsájtó tárgyat, amely 880 ezer földlakó nevét tartalmazza. Ők az ISAS WEB-lapján iratkozhattak fel egy listára, annak érdekében, hogy ha Ők nem is, de legalább nevük eljuthasson a Naprendszer egy távoli szegletébe.

A jelenlegi elképzelések szerint a szonda 2007 nyarán tér vissza a Földre. A légköri fékezést, és az ejtőernyős ereszkedést követően Ausztráliában landol. S, bár belsejében nem több mint egy grammnyi (!) aszteroida-por lesz, a szakemberek remélik, hogy a MUSES-C leszállóegysége jóval közelebb visz minket a Naprendszer eredetének és fejlődésének megértéséhez.

A program jelentőségére való tekintettel, a következő napokban részletesen bemutatjuk a MUSES-C űrkisérletet.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024