Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kínai start az év utolsó napján
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, Kínai műholdak - 2015.01.01 07:15.)

A Fengjün-2G a kínai geostacionárius meteorológiai műholdak sorozatának legújabb darabja.

A startra 2014. december 31-én, magyar idő szerint 2:02-kor került sor Hszicsangból (Xichang), egy Hosszú Menetelés-3A hordozórakétával. A Fengjün-2G (Fengyun-2G, más számozással Fengyun-2-08, röviden FY-2-08) nevének jelentése szél és felhő, ami egyértelműen utal az űreszköz céljára. A Fengjün-2 sorozattal biztosítja Kína az operatív időjárás-előrejelzési munkához szükséges műholdas megfigyelési adatokat. Az ilyen típusú holdak geostacionárius pályára kerülnek. A sorozat 1997-ben, a FY-2A (FY-2-01) startjával indult. Ez a mostani a 8-as sorszáma ellenére a hetedik darab – a 4-es számú nyilván babonaságból maradt ki közülük.

A Fengjün-2 műholdak közül jelenleg három (a 2006-ban indított FY-2D, a 2008-as FY-2E és a legutóbbi, 2012-es FY-2F) működőképes. A most felbocsátott új űreszköz a Fengjün-2D feladatát veszi majd át, a 86,5° keleti hosszúságnál levő pozícióban állomásozva. Nemrég volt olvasható a hír, hogy a kínaiak sikeresen eltávolították a zsúfolt és értékes geostacionárius pálya környezetéből, majd végleg kikapcsolták a 2004-től 2009-ig szolgált Fengjün-2C meteorológiai holdjukat.


A Fengjün-2G indítása volt 2014-ben az utolsó, az összes felbocsátó országot tekintve a kilencvenedik sikeres űrstart. Ezek közül kettő végződött részleges kudarccal. Kínából 16 alkalommal indult űreszköz, mind sikerrel. (Kép: Xinhua / Liu Chan)

A Fengjün-2G starttömege 1380 kg, felszereltsége megegyezik a 2012-ben indított társáéval. Teste 4,5 m hosszú, alakja hengeres, 2,1 m-es átmérővel. Térbeli irányítottságát a hossztengelye körül percenként 100-as fordulatszámú forgatással stabilizálják majd. Névleges élettartama 4 év, de közvetlen elődei ezt túlteljesítették. A felhőzetet vizsgáló, a látható és infravörös tartományban öt sávban érzékeny kamerák és érzékelők (Stretched Visible and Infrared Spin Scan Radiometer, S-VIISR) mellett az űridőjárást figyelő, a napkitöréseket röntgentartományban detektáló műszereket is elhelyeztek a fedélzetén. A Földnek a látómezejébe eső teljes féltekéjéről rendszeres időközönként (félóránként) készített képeinek felbontása a látható tartományban 1,25 km, infravörösben 5 km. A kínai meteorológiai szolgálat a Fengjün időjárási műholdak adatait nyilvánosan is elérhetővé teszi.


Akik a statisztikákat szeretik, értékelni fogják, hogy az indítási táblázatok alapján úgy tűnik: 1957, az űrtevékenység kezdete óta korábban még sohasem kíséreltek meg űrindítást december 31-én (a startidőpontot világidőben számítva). A Fengjün-2G tehát az első űreszköz, amely az adott év legutolsó napján állt pályára.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024