Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Mit kínál az ESA 2006-ban?
(Rovat: Korszerű oktatás - 2006.01.02 07:54.)

Az Európai Űrügynökség a diákok (egyetemisták) számára idén is ajánl néhány érdekes pályázati és munkalehetőséget.

Ezek az űrkutatás egyes területein érdekelt magyar hallgatók ill. csoportajaik számára is elérhetők, tudásuk és nemzetközi kapcsolataik elmélyítésére. A témákat – kedvcsináló céllal – itt csak címszavakban tudjuk felvillantani. A programok részleteiről az ESA oktatási honlapján (ld. lent) tájékozódhatnak az érdeklődők.

A parabolarepülési kampány jelentkezési határideje (január 15.) valójában 2005-ről csúszott át 2006 elejére. Korábban mi is időben jeleztük a pályázati lehetőséget. Ha valaki most olvassa először, annak már valószínűleg késő, de az év második felében biztosan újra kiírják majd. 18-27 év közötti fiatalok csoportjai rövid ideig tartó súlytalanságban elvégzendő kísérletek ötletével jelentkezhetnek.

A Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson való részvételt is támogatja az ESA. Az elmúlt évek során számos magyar hallgató is sikerrel pályázott erre a lehetőségre. A 2006-os kongresszus október 2-6. között lesz Spanyolországban, Valenciában. A helyszín közelsége miatt idén feltehetően a megszokottnál is több résztvevőt tudnak támogatni a rendelkezésre álló keretből. Pályázni a kongresszuson bemutatandó, űrkutatási témájú munka kivonatával lehet. A jelentkezési határidő közeli: 2006. január 31. A kiválasztottak között korlátozott számban doktorandusz hallgatók is lehetnek.

A STRAPLEX (STRAtospheric PLatform EXperiment) egy, a Portói Egyetem által kezdeményezett sztratoszférikus ballonkísérlet-sorozat. A diákcsoportok számára lehetővé teszi a sztratoszféráig emelkedő, héliummal töltött ballonon oktatási célú kísérletek végrehajtását. A ballon a terheléstől függően akár 40 km-es magasságig is emelkedhet. A repüléseket évente két kampány során, 6-6 alkalommal tervezik végrehajtani, 2006-tól kezdődően.

A SSETI (Student Space Exploration and Technology Initiative) egy 2000 óta folyó oktatási program, amelynek célja űreszközök készítése európai és kanadai egyetemi csoportok aktív részvételével. 2005-ben indították a SSETI Express miniatűr műholdat, jelenleg előkészületben van az ESEO (European Student Earth Orbiter, 2008) és az ESMO (European Student Moon Orbiter, 2010-12) projekt. Ez utóbbi célpontja a Hold.

A második Young Engineers' Satellite (YES) egy 2007-ben indítandó, alacsony pályára álló mesterséges hold, amelyet európai hallgatók készítenek. Hamarosan be lehet kapcsolódni a következő YES hold készítésébe. E két utóbbi programba az érdeklődő egyetemi (tanszéki) csoportok folyamatosan jelentkezhetnek.

A Vega-1 oktatási kísérlet az ESA tervezett új Vega hordozórakétájának első indítása során, 2007 végén juttatna közel 80 kg hasznos terhet a világűrbe. A távközlési, fizikai, biológiai kísérleteket is tartalmazó projektjavaslat egyelőre az elbírálás fázisában van. Döntés 2006-ban várható.

Érdemes tehát időnként újra felkeresni az ESA oktatási oldalait a világhálón, hiszen a közeljövőben várhatóan új lehetőségek is megnyílnak, például egy űrtechnológiai képzésről szóló konferencián való részvételre.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024