Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Japánból induló cunami antarktiszi jéghegyeket szült
(Rovat: Envisat, A hét képe - 2011.08.10 07:15.)

A márciusi hatalmas japán földrengés nyomán kialakult szökőár még a Föld túlfelén, az Antarktiszon is megtette romboló hatását.

Az ESA Envisat földmegfigyelő műholdjának radarfelvételeit elemezve amerikai kutatók kimutatták, hogy a déli-sarkvidéki Sulzberger-jégselfről március közepén leszakadt és a Ross-tengerbe került kisebb-nagyobb jéghegyek a tohokui földrengést követő cunami következtében váltak le. Összesen mintegy 125 km2-nyi felületű jéghegyről van szó. A legnagyobb ilyen jéghegy 80 m vastag, 6,5 km × 9,5 km-es.



A térségről készült műholdradaros képek közül az itt bemutatott felső március 11-én, röviddel a szökőár hullámainak megérkezése előtt, az alsó pedig 16-án készült. (Kép: ESA)

A szökőár Csendes-óceánban tovaterjedő hullámai Japántól jó 13 ezer km távolságban, az Antarktisz partjainál már a becslések szerint csak 30 cm-es amplitúdójúak voltak. Mégis a nagy víztömeg egyszerre való hullámzása elég volt ahhoz, hogy leszakítsa a jéghegyeket az összefüggő tömbről. A feljegyzések szerint ez a jégmező legalább az elmúlt 46 évben stabil volt, mielőtt a cunami hullámai el nem érték. Az északi féltekén történt természeti katasztrófának 18 óránál kevesebb időre volt szüksége, hogy kifejtse az Envisat műholdképeinek sorozatán jól követhető hatását az Antarktisznál.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024