Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kémkedés 36 ezer kilométeren
(Rovat: A nemzetbiztonságért, Lássuk és halljuk egymást - 2023.03.20 07:15.)

A 2018-ban indított kínai TJSW-3 amerikai műholdak után kémkedik a geostacionárius pályaív mentén.

Mint azt olvasóink jól tudják, az egyenlítői síkban húzódó geostacionárius (GEO) pályán a műholdak 23 óra 56 perc és 4 másodperc alatt kerülik meg a Földet. Ez épp megegyezik a sziderikus nappal, vagyis bolygónknak a távoli csillagokhoz viszonyított tengelyforgási idejével. Emiatt a földfelszínről szemlélve a geostacionárius műholdak állandó irányban látszanak az égen. Többféle alkalmazás számára hasznos ez a tulajdonság: a távközlési műholdak adásait rögzített irányba néző antennákkal lehet venni, a meteorológiai műholdak pedig a Föld mindig ugyanazon területét tudják szemmel tartani a kameráikkal. Mindezek az előnyök katonai célú, például az ellenséges rakétaindításokat figyelő műholdaknál is hasznosak, műholdas alapú távközlésre pedig a hadseregeknek is szükségük van.


A közel 36 ezer km-rel az Egyenlítő felett húzódó GEO körpályák vázlata. (Kép: ESA / L. Boldt-Christmas)

Kínából 2018. december végén bocsátották fel a TJSW-3 (Tongxin Jishu Shiyan Weixing-3) nevű űreszközt, amely a startról beszámoló korabeli cikkünk címe szerint egy „titkos kínai távközlési hold”. Titkolózás ide vagy oda, azóta több minden kiderült erről a műholdról, hiszen az űrhatalmak természetesen figyelemmel kísérik mások műholdjainak mozgását, tevékenységét. A követési adatok például megmutatták, hogy a TJSW-3 egy kisebb önálló műholdat bocsátott ki magából.

A kínai műhold pályájából egyértelműnek látszik, hogy az elmúlt hónapokban két amerikai katonai távközlési műholdat is közelről meglátogatott a geostacionárius pályaív mentén. Ezek az USA-233 (más néven WGS-4, Wideband Global SATCOM-4) és az USA-298 (AEHF-6, Advanced Extremely High Frequency-6) jelűek. Ezek indításáról is beszámoltunk annak idején, vagyis 2012 januárjában, illetve 2020 márciusában. Természetesen ezeknek az amerikai műholdaknak a műszaki paraméterei sem nyilvánosak, így érthető, hogy bizonyos tudnivalókat a kínai fél igyekszik a helyszínen megszerezni. Nyilvánvaló, hogy hasonló műveleteket mindegyik nagy űrhatalom, az Egyesült Államok, Oroszország és Kína is végez a világűrben, az utóbbi években ráadásul egyre intenzívebben. A geostacionárius pályamagasság közelében lassan továbbsodródó TJSW-3 esetében a műholdkövetési adatok megmutatták, hogy a fent említett két amerikai műhold közelében hosszabban időzött, tavaly október végén az USA-233 mellett alig több mint 6 km távolságban haladt el.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024