Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Merkur átvonulása
(Rovat: A Nap és bolygótestvéreink - 2003.05.07 13:19.)

Ritka égi jelenségnek lehetünk ma szemtanúi. A Merkur megmutatja a sötét oldalát a Föld lakóinak, miközben átvonul a Nap előtt. A jelenség csak speciális távcsővel figyelhető meg.

Hasonló esemény egy évszázadban mindössze 12-szer következik be. Sajnos a jelenség csak nagyobb, és speciális védelemmel ellátott távcsövekkel látható.

Mivel a Föld pályáján belül (vagyis a Nap irányában) csak a Merkur és a Vénusz pályája található, csak ezeket a bolygókat láthatjuk elhaladni a Nap előtt. A XIX. században az ilyen átvonulások segítségével mérték meg ezen bolygók Földünktől mért távolságát. A mai átvonulás segítségével a SOHO nevű napkutató űrszonda egységeinek működését szeretnék jobban megérteni a kutatók.

A Merkur átvonulása ma közép-európai idő szerint 7.11-kor kezdődött, és 12.32-ig tart. A jelenséget a SOHO képeiről is követni lehet 9.50 és 15.14 között. Az űrszonda MDI műszerével 12.22-kor az alábbi kép készült az átvonulásról:


A Merkur mai átvonulása a SOHO "szemével" - Forrás: NASA/ESA

2004. június 8-án a Vénusz fog hasonló módon átvonulni a Nap előtt. Ez sokkal ritkábban következik be: legutóbb 1884-ben volt ilyen esemény.

Felhívjuk olvasóink figyelmét, hogy szabad szemmel, vagy speciális védelemmel el nem látott távcsővel ne nézzenek a Napba!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024