Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A becsapódás nyomai
(Rovat: A Holdnál - 2023.06.03 07:15.)

A NASA Lunar Reconnaissance Orbiter szondájának sikerült lefényképeznie a felszíni változásokat, amelyeket a japán Hakuto-R szonda becsapódása okozott.

A NASA Hold körül keringő szondája felvételeket készített a becsapódás helyéről, a képeken több becsapódási nyom is látszik. Mint emlékezetes, a japán ispace magánvállalat által épített Hakuto-R szonda április 25-én kísérelte meg a sima leszállást a 87 km átmérőjű Atlas-kráterben. Ha sikerült volna a leszállás, akkor a Hakuto-R lett volna az első japán és az első magán építésű szonda a Holdon. A szondával együtt odaveszett az Egyesült Arab Emírségek holdjárója is.


A NASA Lunar Reconnaissance Orbiter szondája 2023. április 26-án készített felvétele a Haikuto-R japán holdszonda előző napi becsapódásának helyéről. (Kép: NASA / GSFC / Arizona State University)

A Lunar Reconnaissance Orbiter szonda másnap, április 26-án 10 felvételt készített a területről azzal a céllal, hogy megkeressék az elveszett leszállóegység nyomait. A felvételek a két kis látószögű kamerával (NACs, Narrow Angle Cameras) készültek, amelyek 5 km széles sávban 0,5 méter felbontású képeket készítenek a Hold felszínéről. Az LRO kameráit működtető mérnökök május 23-án hozták nyilvánosságra azokat a felvételeket, amelyeken legalább négy roncsdarab azonosítható a felszínen a becsapódás nyomán bekövetkezett változásokkal együtt. A csoport közleménye szerint a terület, ahol a becsapódásra utaló nyomokat találták, az északi szélesség 47,581 fokán és a keleti hosszúság 44,091 fokán helyezkedik el, az Atlas-kráter közepétől északra.



A felső képen megjelölt területről az április 25-i becsapódás előtt és után készült felvételek összehasonlítása. A nyilak azokra a pontokra mutatnak, ahol szembeötlő a felszín változása. (Animált kép: NASA / GSFC / Arizona State University)

Az LRO csapata korábban már megfigyelte más, sikertelen leszállások becsapódási nyomait, például az izraeli Beresit szonda becsapódásának helyszínét. Most azt tervezik, hogy más megvilágítási viszonyok mellett és eltérő irányokból további felvételeket készítenek a Hakuto-R becsapódásának helyszínéről, aminek köszönhetően részletesebb információkat szerezhetnek.


Az ispace Hakuto-R szondája éppen az április 20-i napfogyatkozás idején fényképezte le a teleföldet. A napfogyatkozás sávja az India- és a Csendes-óceán területén mozgott. A képen a Földön jobbra van észak, az árnyék foltja Ausztráliától északra látható. (Kép: ispace)

A kudarc ellenére a tokiói ispace vállalat nem adta fel, már építik második és harmadik holdszondájukat, amelyet indítását 2024-re, illetve 2025-re tervezik.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024