Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Botteni-öböl jege
(Rovat: A hét képe - 2021.05.24 07:15.)

Április közepén még csak töredezik a Balti-tenger legészakibb csücskében a jég, az öblökben viszont még szilárdan tartja magát a tél.

A Landsat–8 OLI műszere (Operational Land Imager) 2021. április 19-én készítette a természetes színeket mutató felvételt a Botteni-öböl északnyugati részéről. A partvidék Svédországhoz tartozik, a svéd–finn határ az első kép jobb felső sarka közelében éri el a tenger befagyott részét. A képen látható, hogy a svédországi partszakasz kisebb öbleit egybefüggő jégtakaró tölti ki, a jég szilárdan rögzül a szárazföldhöz. Ugyanakkor a Botteni-öböl keleti részén a jég töredezett, úgynevezett sodródó jég, amely a szél és a tengeráramlás hatására szabadon mozoghat.


A Botteni-öböl északnyugati része az áprilisi jégolvadás idején a Landsat–8 felvételén. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin / Landsat adatok: U.S. Geological Survey)

A kinagyított részleten Luleå város környékén az egyik parttól partig befagyott, kisebb öböl látható. Måttsund település környékén feltűnő a jég sötét elszíneződése. Ez olyankor jön létre, amikor valamilyen üledékben gazdag víz ömlik a jég felszínére, amikor a vízszint megemelkedik, de a szárazföldhöz stabilan hozzáfagyott jégtakaró nem tudja követni a vízszint emelkedését. Az április 19-én készült felvételen a jég még szilárdan áll, de a Finn Meteorológiai Intézet adatai szerint május 1-re már itt is megindult a jég feltöredezése, amely május közepére általában teljesen eltűnik.


A fenti képen megjelölt terület kinagyított képén Luleå város környéke látható. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin / Landsat adatok: U.S. Geological Survey)

Bár a Botteni-öböl csak télen fagy be, az időszakos jégtakarónak nagy a jelentősége a térség állatvilága szempontjából, a fókák például a jeges élőhelyeken hozzák világra utódaikat. A térség lakosai is kihasználják az összefüggő jégtakaró nyújtotta lehetőségeket, mert a jégen könnyebben megközelíthető a svéd és a finn partok mentén elszórt sok ezer sziget, amelyek egy része lakott, másokon csak szezonális halászfaluk vannak, egy részük pedig lakatlan. A kinagyított képen jól láthatók a jégtakarón a közlekedés nyomai.

A látható alakzatok egy részét viszont természetes folyamatok hozzák létre. A Germadön-szigettől nyugatra vékony, fehér vonalak, gerincek figyelhetők meg. Ezek olyankor keletkeznek, amikor az úszó jégtáblák egymásnak ütköznek, darabokra törnek és felhalmozódnak a jégfelszínen. A gerincek mentén akár több méter magasra is feltorlódhat a jég, ami megnehezíti a hajózást. A finn jégtörő hajók április 18–20 közötti megfigyelései szerint a szigettől keletre is bőséggel voltak jelen hasonló jéggerincek.

A Finn Meteorológiai Intézet munkatársa által vezetett, a jég vizsgálatát végző kutatásról az EGU (European Geosciences Union) The Cryosphere című folyóiratában megjelent publikációjukban számolnak be a kutatók. Vizsgálatukhoz a NASA ICESat–2 műholdjának nagy felbontású topográfiai méréseit használták, ezek alapján becsülték meg a jéggerincek képződésének mértékét a Botteni-öbölben. A kutatásban részt vett a Marylandi Egyetem egyik munkatársa is, aki szerint az ICESat–2 közel valós időben rendelkezésre álló mérései alapján kidolgozott módszer az Arktisz és más jéggel borított területek vizsgálatára is alkalmazható.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024