Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tengerpart a messzi északon
(Rovat: A hét képe - 2008.07.08 06:00.)

A Kanada északi részén található Akimiski-sziget partját műholdfelvételen vizsgálva, jól látható a jégkorszakot követő felszínemelkedés hatása.

A legutóbbi, pleisztocén kori jégtakaró hatalmas súlya alatt, évezredek folyamán a földkéreg benyomódott. A több kilométer vastag jégkorszaki teher már rég (talán néhány tízezer évvel ezelőtt) elolvadt, s a felszín lassan emelkedni kezdett. Új partszakaszok jelentek meg, az előbukkanó szárazföldi területeket fokozatosan benépesítette a növényzet. A James-öbölben fekvő kis Akimiski-szigettel is ez történt. A szigetet az amerikai Landsat-7 távérzékelő műhold 2000. augusztus 9-én készült (hamis színezésű) felvételén láthatjuk.


A sziget partjainak közvetlen közelében, a sekély vízben az iszap kölcsönöz fényes kinézetet a tengernek. A kép alján a kontinensről, Ontario tartományból érkező folyók szállítanak üledéket a szárazföldet a szigettől elválasztó tengerszorosba. Maga a sziget meglehetősen lapos, legmagasabb pontja csupán 60 méterrel fekszik a tengerszint felett. A kép alul látható nagyításán közelebbről is szemügyre vehetjük a sziget déli partvidékét.


(Képek: NASA / University of Maryland / J. Allen)

Jellegzetes észak-déli irányú képződmények váltogatják egymást. Ezek egyrészt a visszavonuló jég által kivájt, mára fákkal benőtt völgyek, másrészt elnyúlt alakú tavak. A partvonallal párhuzamosan jól látszanak a csíkok – valahogy úgy, mint a fürdővíz leeresztésekor a kád szélén lerakódó szennyeződés. A korábbi tengerszintet jelző képződményeket a hullámverés eróziója formálta. A part és a víz találkozását két, egymással ellentétes jellegű folyamat határozta meg. A jég olvadásával egyrészt emelkedett a vízszint, másrészt a nyomás alól felszabaduló földkéreg is feljebb került.

A jégkorszakot követő felemelkedés az érintett, magas szélességeken fekvő területeken még manapság is jól kimutatható, például rendszeresen végzett, precíz műholdas helymeghatározó (GPS) mérésekkel. Mértéke jelenleg pl. Skandináviában néhány cm/év.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024