Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kisebb „kozmikus koncert” ősszel
(Rovat: Űrturisták és magánűrhajók, Az űrállomás és Oroszország , Az űrállomás és kontinensünk - 2015.03.22 08:15.)

A jelenlegi tervek szerint fél év múlva (szeptember elején) juthat fel a Nemzetközi Űrállomásra Sarah Brightman szopránénekesnő, űrturista.

Tervei között természetesen az is szerepel, hogy énekelni fog az ISS-en. Sarah Brightman 1960 augusztusában született. A 70-es években diszkólemezei jelentek meg, a 80-as évektől inkább musicalt énekelt. 1979-ben a Tangerine Dream produceréhez, Andrew Graham-Stewarthoz ment feleségül, de a kapcsolat mindössze négy éves volt. A hölgy ugyanis a korábbi Andy-t egy újabbra cserélte. A második férj, a világhírű és nagyon gazdag Andrew Lloyd Webber musicalszerző lett. A gyönyörű hangú énekesnő karrierje szinte szárnyalt. Alakításai közül a legismertebb talán Jemima szerepe a Macskákban (1981) és Christine megformálása az Operaház fantomjában (1986). 1985-ben Grammy-díjra jelölték Lloyd Webber Requiem című művében történt alakításáért. Mindenesetre a második házasság is rövid életű volt, az énekesnő 1990-ben búcsút intett Webbernek, és pár évvel később már egy producer, Frank Peterson barátnőjeként emlegették. Ekkor indult be igazi szólókarrierje. Kapcsolata Webberrel egyébként nem romlott meg, talán ennek is köszönhető, hogy a magyar közönség, válásuk után 14 évvel, együtt láthatta őket a Papp László Sportarénában Budapesten (2004. szeptember 8.)


Sarah Brightman. (Kép: EPA / Szergej Ilnyitszkij)

Brightman idén januárban kezdte meg az űrturista-kiképzést Csillagvárosban. A nyolc hónapos képzés egyik első lépéseként csatlakozott a profi űrhajósok téli, erdei túlélő képzéséhez. Ennek részeként 72 órát voltak kint a téli, havas vadonban, ahol a Szojuz leszállóegységében rendelkezésre álló túlélőeszközöket, illetve alkatrészeket (ejtőernyő, zsinórzat, stb.) felhasználva kellet menedéket építeniük és élniük. Az űrturistaképzés természetesen az űrhajósképzésnél jóval rövidebb program, amely elsősorban a biztonsági és vészhelyzeti eljárásokra fókuszál a repülés valamennyi szakaszában. Nem tartalmazza a Szojuzok irányításának, vagy az űrséták technikájának elsajátítását, de az ISS különféle kutatólaborjainak és eszközeinek használatát sem. Ezt persze az „árcédula” is kifejezi. Míg a NASA az oroszoknak egy-egy amerikai űrhajós repüléséért kicsit több mint 70 millió amerikai dollárt fizet, Sarah Brightman egy „mindössze” 57 millió dollárról szóló számlát kapott. (Azt persze érdemes megemlíteni, hogy az első űrturisták egy 7-10 napos útért még 20-25 millió dollárt fizettek…)


Ha minden jól megy, az akkor 55 éves Sarah Brightman szeptember 1-jén, a Szojuz TMA-18M fedélzetén, az ISS 44S jelű repülés során indul a világűrbe Bajkonurból, Szergej Volkov orosz űrhajóparancsnok és Andreas Mogensen, dán állampolgárságú ESA-űrhajós társaságában. Brightman és Mogensen tíz nap múlva már ismét a Földön lesz a Szojuz TMA-16M parancsnoki/leszálló fülkéjével.


Szergej Alekszandrovics Volkov. (Kép: NASA)

Az 1973-as születésű Volkov neve nem véletlenül hangzik sokaknak ismerősen. Szergej ugyanis a nagy tapasztalatú kozmonauta, Alekszandr Volkov fia. 1990-ben Csillagvárosban (!) fejezte be a középiskolát, 1995-ben pedig a tambovi Légierő Akadémián diplomázott, mint mérnök-pilóta. 450 repült órával rendelkezik L-29, L-39 egyhajtóműves sugárhajtású, Il-22 négyhajtóműves turboprop, és Tu-134 két sugárhajtóműves típusokon. Űrhajós alapképzését 1997 decemberében kezdte és két évvel később fejezte be. 2000 januárjában kezdte meg a részletes képzést a Nemzetközi Űrállomásra. Eddig kétszer járt a világűrben, mindkétszer az ISS-en (melynek első útján legfiatalabb parancsnoka volt!):

  • FEL: 2008. április 8., Szojuz TMA-12; társai O. Kononyenko (orosz), Yi So-Yeon (dél-koreai)
  • LE: 2008. október 25., Szojuz TMA-12; O. Kononyenko (orosz), R. Garriott (űrturista)
  • FEL: 2011. június 7., Szojuz TMA-02M; M. E. Fossum (amerikai), S. Furukawa (japán)
  • LE: 2011. november 22., Szojuz TMA-02M; M. E. Fossum (amerikai), S. Furukawa (japán)


Andreas Mogensen. (Kép: ESA / M. Koell)

Andreas Mogensen 1976-ban született, középiskolai tanulmányait 1995-ben fejezte be. A brit Imperial College Londonban 1999-ben szerzett repülőmérnöki MSc-t, majd az USA-ban a University of Austinon (azonos területen) doktori címet. Szakterületei az űrjárművek irányítása és navigációja, a keringési pályák optimalizációja. Kedvenc szabadidős és sporttevékenységei a kosárlabda, a squash, a búvárkodás, az ejtőernyőzés, a kajak és a túrázás. Dolgozott többek között Kongóban egy olajmezőn mint fúrómérnök (2000-2001), egy szélturbinákat tervező cégnél Dániában (2001-2003), a HE Space Operationsnél (2007-2008) és a Surrey Space Centerben (Egyesült Királyság, 2008-2009). Alap űrhajósképzését 2010 novemberében kezdte az Európai Űrhajóskiképző Központban (EAC, Köln). Miután ezt befejezte, a Lufthansa Flight Schoolban magánpilóta-engedélyt (PPL) szerzett és vizsgázott az amerikai és orosz (EMU és Orlan) űrsétaszkafanderek használatából. Andreas ezek után megszerezte az Eurocom jogosítást (ez az amerikai CAPCOM megfelelője) is, majd 2013 augusztusában megkezdte felkészülését szeptemberben kezdődő első űrrepülésére. Ha elindul, Dánia első űrhajósa lesz.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024