Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tovább kapar a Phoenix
(Rovat: űrszondák a Marsnál - 2008.07.25 05:00.)

Az utóbbi időben kevés hírt adtunk a Marson dolgozó szondáról. A fő ok, hogy az átütő eredményekre még várni kell.

A NASA Phoenix szondája a landolást követő 57. marsi napján (sol) van túl. A legutóbbi műveleteivel a remények szerint ismét közelebb került ahhoz, hogy egy – talán vízjeget is tartalmazó – mintát analizálhasson. A minta egy kemény felszín alatti rétegből fog érkezni, a Snow White (Hófehérke) elnevezésű árokból. A robotkar segítségével igyekeznek egy elemzésre való adagot lekaparni a jegesnek vélt rétegből.

A földi irányítók most arra utasítják a szondát, hogy színes sztereoképeket készítsen, méghozzá perceken belül, közvetlenül a következő öt kaparási próbálkozás után. A felvételek alapján próbálják megítélni, hogy milyen ütemben szublimál a felvakart anyag. Az eddigi jelek, a színváltozások arra mutatnak, hogy meglehetősen gyorsan... A folyamat lezajlása után hamarosan csak egy vékony réteg marad azokból a szemcsékből, amelyek a jéggel keveredtek. A mintagyűjtés előtt pontosan tanulmányozni szeretnék a jelenség lefolyását. A TEGA (Thermal and Evolved-Gas Analyzer) detektorban való elemzésre szánt adag begyűjtéséig még néhány sol el fog telni, de a kemenceajtókat már kinyitották. A TEGA állapotát addig is tesztelik. Most az előző vizsgálathoz képest korábbi napszakban, vagyis kora reggel szándékoznak belejuttatni a mintát. Ilyenkor van a leghidegebb, s ilyenkor a leggyengébb a jég szublimációja.


A legközelebb használandó TEGA kemence kettős ajtaja a kép tanúsága szerint rendben kinyílt (jobbra). A kép július 19-én (53. sol) készült.

Az 58. soltól kezdődően a kamerák rendszeresen az északnyugati horizontot kémlelik majd. Ennek révén marsi tornádók (porördögök) lefényképezését remélik. (Hasonló szisztematikus keresést a NASA Spirit marsjárójával is végeztek már.)

Az elmúlt napokban az irányítók a szokásosnál is tovább „ébren tartották” a Phoenixet, hogy a felette elrepülő amerikai Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) szondával összehangolt méréseket tudjon végezni. A felszínen tartózkodó Phoenix meteorológiai állomása méri a hőmérsékletet, a szél nagyságát és irányát. A kamera és a villaszerű, az elektromos vezetőképességét mérő műszer a légkörről és a felszíni talajról is szolgáltat közvetlenül információkat. Ezekkel mintegy kalibrálni lehet a Mars körüli pályáról, távérzékeléssel nyert adatokat.

A vezetőképességet mérő detektort vasárnap egy álló napon át a talajba szúrva tartották. Az egyik cél az volt, hogy megfigyeljék: az ott megkötött víz a napsütés és a növekvő hőmérséklet hatására elillan-e. Némi változást látni véltek, de az adatok pontos értelmezésén még dolgoznak.

Ugyancsak friss hír a Phoenixszel kapcsolatban, hogy a programon dolgozó kutatócsoport a munka meghosszabbítását kérvényezte a NASA-nál. A május 25-én a Marsra szállt űreszközt eredetileg 90 sol működési időre szánták, ami augusztus végén jár le. A terv szerint egyelőre újabb 30 sollal tolnák ki a programot. Az északi poláris vidéken, a marsi északi sarkkörön túl uralkodó mostoha viszonyok, a napelemek által energiatermelésre használt napfény hamarosan bekövetkező csökkenése majd eltűnése mellett „végtelen” hosszabbításra nincs remény. Igen valószínű, hogy addig tolják majd ki a Phoenix működését, ameddig csak az energiatermelés fenntartható. A marsi tél folyamán a légkörből 20-30 cm vastag szén-dioxid-hó csapódik ki, ami az űrszondát is belepi. Az űreszközt nem úgy tervezték, hogy a telet is túlélje...


Ezt a panorámakép-mozaikot a Phoenix sztereokamerájának több napon át készített felvételeiből állították össze. A szonda jelenleg a sarkvidéki „fehér éjszakákat” élvezi, amikor a Nap még éjfélkor sem bukik a látóhatár alá. (Képek: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona / Texas A&M University)

Novemberben a Mars a Földről nézve a Nap átellenes oldalára kerül, így egy időre megszűnik a rádiókapcsolat lehetősége. A kutatók bíznak benne, hogy mire újra felbukkan a Phoenix a Nap mögül, még mindig működőképes lesz.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024