Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Phoenix: A következő hevítés az utolsó lehet
(Rovat: Űrszondák a Marsnál - 2008.07.04 14:04.)

A Marson tartózkodó űrszonda TEGA műszere felkészült a remélhetőleg jeget is tartalmazó második minta fogadására, de egy elektromos hiba miatt lehet, hogy ez lesz az utolsó próbálkozás.

A TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyser) következő mérésére mindenképpen szeretnék, ha frissen a felszínre került minta kerülne a műszerbe. Így megelőzhető, hogy menet közben a talaj esetleges vízjégtartalma elszublimáljon, mint az a feltételezések szerint az előző alkalommal történt.


Jelenleg a Snow White (Hófehérke) elnevezésű területen folyik az ásás. Az árok 33 cm hosszú, 24 sm széles és 5 cm mély. A karcoló eszközzel ejtett barázdák 2 mm mélyek. A karcolások nyomán felgyülemlett anyag feltehetően a jeges réteg felső határáról származik, ezt szeretnék a TEGA műszerbe juttatni.

A TEGA – amely a mintát folyamatosan melegíti, s az elpárolgó anyagok összetételét vizsgálja – további kemencéi rövidzárlat veszélye miatt sajnos lehet, hogy használhatatlanná válnak. Az eddig felmerült hibát valószínűleg az a hosszas vibráció okozta, amellyel az előző, túl nagyméretű szemcséket tartalmazó anyagmintát végül „belerázták” a műszerbe. Most attól tartanak, hogy a további rázkódások bármikor újabb rövidzárlathoz vezethetnek. Mivel a berendezés sorsa megjósolhatatlan, a kutatók a legkonzervatívabb hozzáállással úgy tekintenek a következő mintára, mint ami az utolsó lehet.

A robotkarban most levő talajminta minden bizonnyal már „kiszáradt”, ezért azt optikai mikroszkópos vizsgálatnak, illetve nedveskémiai analízisnek vetik alá.


A nedveskémiai laboratórium (Wet Chemistry Laboratory, WCL) négy cellájának egyikébe a 30. marsi napon juttatott talajminta. A WCL egyik eleme a MECA (Microscopy, Electrochemistry and Conductivity Analyser) műszernek a Phoenix fedélzetén. Korábbi mérései alapján bebizonyosodott, hogy a talaj kémhatása erősen lúgos, és még éppen elviselhető lenen néhány ismert extrém földi életforma számára. (Képek: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona / Max Planck Institute)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024